Çin Üç Yılın En Zayıf Artışı

Çin'de yeni krediler bir önceki yıldan yüzde 19 düşüş kaydederken, para arzı da 2001'den bu yana en yavaş artışını kaydetti


Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in en geniş kapsamlı kredi göstergesi Mart'ta bir önceki yıldan yüzde 19 düşerken, para arzı da 2001'den bu yana en ağır artışını kaydetti.

Çin Merkez Bankası verilerine göre Çinli finansal kuruluşların Mart ayında verdikleri yuan cinsinden yeni krediler, Şubat ayında 644,5 milyar yuandan 1,05 trilyon yuan seviyesine yükseldi.

Çin'de Mart ayında toplam sosyal finansman ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 azalarak 2,07 trilyon yuan olarak gerçekleşti.

Ekonomistler de yuan cinsinden yeni kredilerin Mart ayında 1 trilyon yuan civarında olmasını bekliyorlardı.

Toplam sosyal finansman 2013 Mart ayında 2,55 trilyon yuan, 2014 Şubat ayında ise 938,7 milyar yuan olmuştu. Ekonomistler Mart ayında toplam sosyal finansmanın 1,85 trilyon yuan olmasını bekliyorlardı.

Mart sonu itibariyle Çin'in döviz rezervleri de Aralık sonundaki 3,82 trilyon dolardan 3,95 trilyon dolara yükseldi.

Ülkede mevduatlar tarafının zayıf olmasına dikkat çekiliyor. Mart ayında Çin Merkez Bankası’nın verilerine göre Yuan cinsinden mevduatlar 3.67 trilyon yuan seviyesinde. Geçtiğimiz yıla göre yükselişin hız kestiği görülürken büyüme tarafındaki zayıflamanın da etkili olduğu görüşü hakim.

Döviz rezervleri tarafında bakıldığında ise dünyanın en büyük ikinci ülkesinde 3.95 trilyon dolar öne çıkıyor.

Kaynak: http://www.thelira.com/haber/139032/cin-kredilerinde-uc-yilin-en-zayif-artisi