Vergi Borcuna Taksit İmkanı Geliyor

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Dakın, dün yaptığı açıklamada, "Tüm mükelleflerimizi borçlarını öğrenmeye ve ödemeye davet ediyoruz" dedi.

Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve geçici verginin haricindekiMotorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik, kaçak geçiş gibi cezalar için de taksitlendirme talep edilebildiğini kaydedenDakın, "İyi niyetli mükelleflerimiz için her türlü kolaylık idaremizce gösterilmektedir" diye konuştu.

3 MİLYON BORÇLU VAR
Dakın, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı kayıtlarına göre borçlu mükelleflerin sayısının 2013 Aralık sonu itibariyle yaklaşık 1.6 milyon olduğunu ifade etti. Diğer vergi borçluları da hesaba katıldığında, borçlu mükellef sayısının 3 milyonu bulduğuna işaret eden Dakın, "Bu da İstanbul'da yaşayan yaşlı, kadın çoluk çocuk, her 10 kişiden 2'sinin vergi dairelerimize borçlu olduğu anlamına gelmektedir. Sadece yetişkinler itibariyle bakıldığında ise bu oran çok daha vahimdir" dedi.

ÇOĞU BİLMİYOR

"Esasına bakılırsa çoğu mükellefimizin bu borçlarından haberdar olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz" ifadesini kullanan Dakın, şöyle devam etti: "Bazı durumlarda da borç ödendiği halde, söz gelimi sadece plaka numarasının bir harfi veya rakamı yanlış girildiği için, ilgili borç kapatılamamakta, ödenen para da emanet bir hesapta doğru hesaba aktarılmayı beklemektedir. Bu yüzden herkesin borç durumunu öğrenmesini istiyoruz."

ÖĞRENMEK KOLAY
Mükellefler, 'www.gib.gov.tr' adresinde 'Borç Bilgilendirme Servisi' üzerinden güvenlik amacıyla sorulan basit birkaç soruya cevap vererek borçlarını öğrenilebiliyor. Bu konuda sahte web sayfalarının tuzağına düşmemek için ilgili internet sayfasına 'www.gib.gov.tr' ya da 'www.ivdb.gov.tr' ana sayfalarındaki 'Borç Bilgilendirme Servisi' ikonu üzerinden ulaşılmasında fayda var. 'Borç Bilgilendirme Servisi'ne akıllı mobil cihazlardan da ulaşılabiliyor.

Alıntı: http://www.haber3.com/vergi-borcu-olana-taksit-mujdesi-geldi-haberi-2428469h.htm

Adınız:
Sizin E-posta Adresiniz:
Arkadaşınızın E-posta Adresi:
E-posta Grubuna Ücretsiz Kaydol (E-posta grubu nedir?)

.Muhasebe Büronuza Yatırım Yapın.

MUHASEBE MAKALELERİ

Reklam

ZİYARETÇİ SAYACI

Şu anda 724 ziyaretçi çevrimiçi


Copyright © 2007 Muhasebe Türk İnternet Bilgi Hizmetleri

 

Sadece Muhasebecilere Özel

Türkiye'nin İlk, En Çok Kullanılan ve En Güvenli

Mükellef Yönetim Sistemi İle Tanışın.

Zaman, Para ve Prestij Kazanın

Hizmet ve Altyapı: VKC Bilişim - Muhasebe, Muhasebe Web Sitesi, Muhasebe İnternet Sitesi