Reklam

Yetim kızlara ne kadar ‘çeyiz parası’ veriliyor? - 28 Haziran 2012

Lütfi Köksal

28 Haziran 2012

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazarlar


> İsmi Mahfuz

Uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum. Yazılarınızda bir konuya yer vermiyorsunuz. “Evlenme yardımı” diğer adıyla “çeyiz parası” hakkında genel bilgi verirseniz sevinirim. Babam SSK emeklisiydi, vefat etti. Annem ve ben babamın üzerinden maaş alıyoruz. Nasip olursa, yakında evleneceğim. 150 TL yetim maaşı alıyorum. Evlenince çeyiz parası alabilir miyim, alırsam miktarı ne olur? Ayrıca ben evlendikten sonra hemen annemin maaşı?artar mı?

YENİ KANUNUN AYRINTILARI
CEVAP: Sevgili kardeşim, daha önce de “evlenme yardımı” konularına değindik ama ayrıntılı izah konusunda haklısınız. Bizim işimiz siz değerli sadık okuyucularımızın arzularını yerine getirmektir. Dilerseniz kişisel cevabınıza geçmeden önce “evlenme ödeneği” konusunu ilgili Kanunla izah etmeye çalışayım.
5510 sayılı Kanunun 37. maddesine göre evlenmeleri nedeniyle gelir ve aylıkları kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde, almakta oldukları gelir veya aylıklarının (ek ödeme hariç) 2 yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenecektir.
Örneğin Kurumumuzdan 150 TL aylık almakta iken evlenen kız çocuğuna almakta olduğu aylığın iki yıllık tutarı evlenme ödeneği olarak ödenecektir.
Evlenme ödeneği: 150 x 24=3.600 TL’dir. Hesaplanan bu miktar bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin verilecektir.

BAĞ-KUR’LUYA DA ÖDENEK

Kanunun yürürlük tarihinden önce ölen 4/b (Bağ-Kur) sigortalılarının hak sahibi kız çocuklarının aylık almakta iken Kanunun yürürlük tarihinden (1 Ekim 2008) sonra evlenmeleri halinde, bunlara da Kanunun 37. maddesi uyarınca evlenme ödeneği verilecektir.
Evlenme ödeneği verilen kız çocuklarının gelir ve aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulacak, gelir ve aylıkların durdurulduğu tarihten iki sene sonra da kesilecektir. Evlenme ödeneği verilmesi halinde diğer hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, evlenme ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren yeniden belirlenecektir. Yani diğer hak sahibinin maaşı 24 ay sonra artacak. Hemen artmayacak. Evlenme yardımı alırken 24 ay sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir.
Evlenme ödeneği alan hak sahibinin gelir ve aylığının kesildiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, bu süre içinde tekrar gelir ve aylık bağlanmayacak, bu gibi durumlarda kız çocuklarına bağlanacak ölüm gelir ve aylıklarının başlangıcı, 2 yıllık sürenin dolduğu tarihi takip eden ay başı olacaktır.
Anne veya babasından dolayı tarafına evlenme ödeneği verilen kız çocuğunun 2 yıl içerisinde eşinin ölümü halinde, eşten dolayı tarafına “ölüm aylığı” bağlanacaktır.

NASIL MÜRACAAT EDECEKSİNİZ?
4/a (SSK) ve 4/b sigortalılarının hak sahibi kız çocukları evlenme ödeneği taleplerini Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile yapacaklardır. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.
Emekli Sandığı’ndan “yetim maaşı” alan kız çocukları da evlilik yardımı alabiliyorlar.
Bu açıklamadan sonra sorunuza kısaca şöyle cevap verebiliriz: Evlenince 3.600 TL çeyiz parası alabilirsiniz. 24 ay sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz ve annenizin maaşı hemen artmaz. 2 sene sonra artar. Size evlilik hayatınızda mutluluklar diler, ilginizden dolayı teşekkür ederim.

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=540456#.T-vsX5FvDIU

Adınız:
Sizin E-posta Adresiniz:
Arkadaşınızın E-posta Adresi:
E-posta Grubuna Ücretsiz Kaydol (E-posta grubu nedir?)

.Muhasebe Büronuza Yatırım Yapın.

Reklam
Reklam

MUHASEBE MAKALELERİ



ZİYARETÇİ SAYACI

Şu anda 591 ziyaretçi çevrimiçi
Copyright © 2007 Muhasebe Türk İnternet Bilgi Hizmetleri

 

MUHASEBECİLERİN DİKKATİNE !

 

Türkiye'nin İlk

Akıllı Sanal Personeli

HEMEN TIKLAYIN

Hizmet ve Altyapı: VKC Bilişim - Muhasebe, Muhasebe Web Sitesi, Muhasebe İnternet Sitesi, E-mükellef programı