Ağustos ayında çok önemli bir yasa yürürlüğe girdi.

Ağustos ayında çok önemli bir yasa yürürlüğe girdi.


Böylece Devlet vatandaşıyla barışma adımı attı. Yani vergiden su faturasına, öğrenci harcından SSK primine kadar devlete ne kadar borç varsa faizleri silinecek anapara da taksitlerle ödenecek. Peşin ödeme seçene ayrıca bir indirim daha yapılacak.
Milyonlarca vatandaş bu barış için başvuru yaptı. Şimdi son 3 gün içindeyiz. Halen başvurmadıysanız büyük bir fırsatı kaçırmış olacaksınız. 25 Kasım tarihine kadar devlete ne borcunuz varsa yapılandırmak için başvurun. Eğer başvurduysanız vergi borçları için ilk ödeme tarihi 30 Kasım'ı da kaçırmayın.
Bu tarih SSK prim borçları için 2 Ocak olarak belirlendi. İlk taksiti ya da peşin ödemeyi kaçırırsanız borcunuz eski haline geliyor unutmayın.

NE KAZANIYORSUNUZ?

30.06.2016 tarihi itibariyle gecikmiş vergi ve prim borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Para Cezaları'nda önemli indirim, Peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %50 indirim, Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50'sinin silinmesi, Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında %80'e varan indirim, Matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinden muafiyet, İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma, Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme, 6552 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması, Vadesi 31.12.2011 tarihinden önce olan 50 TL ve altındaki borçların silinmesi

NASIL HESAPLANIYOR?

Öncelikle borcunuzun üzerindeki tüm faiz ve cezalar siliniyor.
Ortaya çıkan ana paraya YİÜFE oranında bir artış yapılıyor.
Peşin öderseniz bu oranın da yarısı siliniyor.
Örnek1:
Cezalar ve faizler silindikten sonra 20 bin lira ana parası olan borç için 6.200 lira YİÜFE farkı çıkıyor.
Peşin ödeyen için bu rakam da yarıya bölünüyor. Ve 30 bin liradan fazla borç 23 bin 100 liraya düşüyor.
Örnek2: 2013 yılından bu yana ödenmeyen 581 liralık borç bugün faizleriyle 1.700 lirayı buluyor. Bunun üstüne YİÜFE konduğunda ise borç 705 liraya çıkıyor. Peşin öderseniz konulan farkın yarısı siliniyor ve ödeyeceğiniz rakam 643,5 liraya iniyor.
Örnek3: Nisan 2013'te 150 liralık trafik cezası bugün faizlerle 442 lirayı buluyor. Yapılandırmaya başvurunca bu miktar 183 liraya iniyor. Peşin ödeyen için ayrı bir indirim oluyor ve 167 lira alınıyor.
Borcunuz 50 lira ve altında ise tamamen siliniyor.

SGK'YA ÖDEME OCAK'TA

Vergi, prim, trafik cezası, öğrenim kredisi, su gibi kamuya olan borçları yapılandırmak için başvuru süresi 25 Kasım'da sona eriyor. Vergide son ödeme 30 Kasım... SGK ve prim borçları için de, başvuruda son tarih 25 Kasım ancak son ödeme tarihi 2 Ocak. Bu tarihleri kaçırmayın...

Kaynak: http://www.yeniasir.com.tr/yazarlar/faruk-erdem/2016/11/23/1700-liralik-borc-643-liraya-iniyor

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları