Esnaf odalarının taleplerini değerlendiren hükümet, çırak ve kalfaların maaşını ve sigorta primini ödeyecek. Ayrıca esnafa kredi verilecek.

Esnaf odalarının taleplerini değerlendiren hükümet, çırak ve kalfaların maaşını ve sigorta primini ödeyecek. Ayrıca esnafa kredi verilecek.

ÇIRAK ve kalfa bulmakta zorlanan yaklaşık 2 milyon esnafa müjde geldi. Esnaf odalarının taleplerini değerlendiren hükümet, çırak bulamayan, bulsa da asgari ücretin yüzde 30'undan az olmaması geren çırak harçlığını veremeyen esnafın sorununa çözüm getirdi.
45-50 LİRA ÇIRAKLIK HARÇLIĞI
Sözleşme gereği esnafın çıraklara harçlık vermesi gerekiyor. Esnaf ve sanatkarlar aynı zamanda, meslek öğreten kurumlar olarak kabul ediliyor. Bu neden İŞKUR uygulamalı mesleki eğitimlere katılanlara 45-50 lira harçlık ödüyor.  Esnaf, İŞKUR'un aynı ödemenin meslek öğrettikleri için kendilerine de yapılmasını istiyordu.
DEVLETTEN BİN 300 TL DESTEK
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, meslek sahibi sanatkarlara çırak bulmak için bir takım iyileştirmeler yapILacağını söyledi. Buna göre, tıpkı bir genci istihdam eden işveren verilen 1 yıllık asgari ücret ve sigorta desteği gibi bir destek hayata geçirilecek. Hükümet ikinci olarak esnafın daha fazla faizsiz kredi kullanabilmesi için de çalışma başlattı.

Kaynak: http://www.gunes.com/Ekonomi/2-milyon-esnafacirak-vefaizsiz-kredi-destegi-667357

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları