12 yıldır uygulanamayan enflasyon düzetmesi 2016 yılında uygulanacaktı. İşte detaylar...

2016 Vergi Usul Yasası Taslağında Enflasyon Düzeltmesi Getirilmişti

Enflasyon düzeltmesi uygulaması son olarak 2004 yılında uygulandı. Maliye Bakanlığı’nın geçen yıl hazırladığı Vergi Usul Yasası taslağında enflasyon düzeltmesi getirildi. Hatta geçici bir madde ile 31.12.2016 tarihi itibariyle düzeltilebileceğine ilişkin de bir madde taslakta yer aldı. Ancak paket yasalaşmadığı için enflasyon düzeltmesi boşlukta kaldı.

Enflasyon Düzenlemesinin Yapılmaması Firmaların Kredi İhtiyacını Engelliyor

Enflasyon Düzenlemesinin Yapılmaması Firmaların Kredi İhtiyacını Engelliyor

Enflasyon düzeltmesi yapılmadığı için enflasyon ve kur artışı nedeniyle işletmelerin sahip oldukları malların piyasa değeri düştü, borçluluk oranları daha yüksek göründü. 


KREDİLERDE NEDEN ÖNEMLİ

Firmaların kredi taleplerinin değerlendirilmesi için finansal tabloların ibraz edilmesi gerekiyor. İşletmelerin bilançolarının büyük bölümü duran varlıklar/maddi duran değerler kaleminden oluşuyor. Kayıtlı değerler ile piyasa değerleri arasındaki fark yüksek olunca borçluluk oranları daha fazla gözüküyor.

Vergi Uzmanı Bumin Doğrusöz'den Enflasyon Düzenlemesi İle İlgili Açıklama

Vergi Uzmanı Bumin Doğrusöz'den Enflasyon Düzenlemesi İle İlgili Açıklama

Bumin Doğrusöz, Ziraat Bankası Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan’ın Dünya Gazetesi’nde yayınlanan makalesine vurgu yaparak;

“2005 yılı 100 kabul edildiğinde, fiyat endeksindeki artışın yüzde 205’e ulaşıyor. Enflasyon düzeltmesi müessesesinin uygulanmasını sadece fiyat endeksine bağlamak yanlıştır. Kurdaki artışın da uygulama koşulları içerisinde olması gerekir. Söz konusu çalışmaya göre aynı dönemde doların değerindeki artış da yaklaşık yüzde 230’dur. Günümüz kuru dikkate alınırsa bu oran yüzde 300’ün üzerindedir. Fiyat ve kur değişimleri bu seviyelere ulaşması, buna karşılık yasalarda bir tedbir öngörülmemiş olması neticesinde, işletme bilançolarının gerçek durumu yansıtmaması, duran varlıkların kayıtlı değerleri ile piyasa değerleri arasında önemli farklar oluşması, işletmelerin borçluluk oranlarının olduğundan fazla gözükmesi, öz kaynakların yanıltıcı görünmesi sonuçları ortaya çıkmıştır” dedi.

Maliye Bakanlığı yetkilileri ise Vergi Usul yasa değişikliğine ilişkin taslakla ilgili çalışmaların devam ettiğini, henüz TBMM’ye sevk edilmediğini dile getirdiler.

http://www.hurriyet.com.tr/enflasyon-duzeltmesi-unutuldu-40363684

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları