ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 16 Ağustos'ta sona eren haftada 298.000'e gerileyerek beklentilerin altında açıklandı.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 16 Ağustos'ta sona eren haftada 298.000'e gerileyerek beklentilerin altında açıklandı.

ABD'de işsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta beklenin altında kaldı. Bu veri, ABD'de istihdam piyasasının toparlandığının işareti olarak görülüyor.

İşsizlik başvuruları 14 Ağustos'ta sona eren haftada, 14.000 düşerek 298.000 oldu. Takip edilen başvurular 7 yılın en düşük seviyesinde.

İşten çıkarmaların azalması ikinci çeyrekte ekonomik büyümenin hızlanacağı beklentilerini birlikte getirerek, talebi karşılamak için daha fazla istihdam sağlanmasına fırsat tanıdı. Azalan talep aynı zamanda ABD Merkez Bankası (FED) yetkililerinin istihdam piyasasının iyileştiğine dair görüşünü de güçlendirdi. FED'in aylık varlık alımlarını azaltmasının bir sebebi de istihdam rakamlarıydı.

Pennsylvania'da bulunan Moody's Analytics kıdemlı ekonomisti Ryan Sweet konuya ilişkin " Talebin azalması istihdam piyasası ve ekonominin toparlanması ile ilgili çok olumlu bir tablo ortaya koyuyor. İşten çıkarmalarda ciddi artışlar gözlemlenmiyor. Bu durum gelir artışı ile de uyumlu" şeklinde konuştu

Reuters anketine katılan ekonomistler, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan işsizlik maaşı başvurularının 300.000 olmasını bekliyorlardı.

Önceki hafta için 311,000 olarak açıklanan işsizlik maaşı başvuru sayısı ise 312.000'e revize edildi.

Kaynak: http://www.thelira.com/haber/147512/abdde-issizlik-basvurulari-geriledi

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları