Deflasyon korkularının arttığı euro bölgesinde Almanya Maliye Bakanlığı faiz artışı bekliyor

Deflasyon korkularının arttığı euro bölgesinde Almanya Maliye Bakanlığı faiz artışı bekliyor

Euro Bölgesi’nde deflasyon korkularının artması ile gözler Avrupa Merkez Bankası’na çevrildi.

Bugün gelen enflasyon verilerinde son 4 yılın en düşük rakamları işaret edilirken, Almanya Maliye bakanlığı gelecek yıl borçlanma maliyetlerinin yükseleceği beklentisini dil getirerek ECB’nin faiz artışına gideceğini dile getirdi.

DerSpiegel’de yer alan makalede euro borç krizinin başlaması sonrasında tarihi düşük seviyelere çekilen gösterge faizin yükselebileceği bakanlık dokümanlarına dayandırılarak dile getirildi.

Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana yüzde 0.25 seviyesinde olan faizin Perşembe günü yapılan toplantıda sabit tutulacağı öngörüsüne yer verildi. Yapılan değerlendirmelerde  ECB’nin yeni teşvikleri gündem alabileceği kaydedilirken, deflasyon korkularının ekonomi üzerinde daha zarar verecek şekilde üstesinde gelinmesinin yolu araştırılacak.

Enflasyon  tarafında düzelmenin görülmesi halinde bankaların faizleri mevcut seviyelerde tutması beklentisi dile getirilirken, Der Spiegel makalesine göre, Almanya’da da yzde 1.5 seviyesinde olan 10 yıllık tahvil faizlerinde yüzde 2 seviyesi gözlenecek.

Kaynak:
http://www.thelira.com/haber/137913/almanya-faiz-artisi-bekliyor

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları