Okuyucularımdan Rahman Bey, iki yıldan beri çalıştığı  işyerinde aynı ortamda bulundukları iki arkadaşının domuz gribine yakalandığını, kendisi ile birlikte üç kişinin de domuz gribine yakalanma riski ile karşı karşıya kaldıklarını iletti. Rahmen Bey, çalışma odalarının gribe yakalananlardan ayrılmasını istediklerini, ancak patronlarının birlikte çalışmaları gerektiğini söyleyerek taleplerinin kabul etmediğini, bu durumda ne yapmaları gerektiğini soruyor.


Okuyucularımdan Rahman Bey, iki yıldan beri çalıştığı  işyerinde aynı ortamda bulundukları iki arkadaşının domuz gribine yakalandığını, kendisi ile birlikte üç kişinin de domuz gribine yakalanma riski ile karşı karşıya kaldıklarını iletti.

Rahmen Bey, çalışma odalarının gribe yakalananlardan ayrılmasını istediklerini, ancak patronlarının birlikte çalışmaları gerektiğini söyleyerek taleplerinin kabul etmediğini, bu durumda ne yapmaları gerektiğini soruyor.

İşveren sağlık izni vermeli


Son günlerde bir çok haber kanalında domuz gribi ile ilgili haberleri sıkça duyar olduk. Halk arasında domuz gribi  olarak bilinen  “H1N1” virüsü  insandan insana  öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır.  Domuz gribi bu yönü ile bütün çalışanlar yönünden tehlike oluşturmaktadır. Çalışanlar yönünden oluşan bu tehlikeli durumların ortadan kaldırılması, çalışanların beden ve ruh bütünlüğünün korunması, işverenlerin en önemli sorumlulukları arasında yer almaktadır. Bu nedenle işveren domuz gribine yakalanan işçilere sağlık izni vermeli veya ayrı bir odada çalışmalarını sağlayarak gribin diğer işçilere yayılmasını önlemeli.

İşveren tedbir almazsa...


İş Kanunu'na göre işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren, yahut başka bir işçi, bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa işçi iş sözleşmesini sonlandırarak işyerinden ayrılabilir. Bu şekilde işyerinden ayrılan işçinin çalışma süresi bir yıl ve üzerinde ise işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekiyor. İşten domuz gribi gerekçesiyle kendi isteği ayrılanlara ihbar tazminatı ödenmiyor. Okuyucum Rahman Bey'in işvereni, domuz gribi konusunda gerekli tedbirleri almazsa Rahman Bey işten ayrılarak iki yıllık kıdem tazminatını alabilir.

Kaynak: http://www.gunes.com/yazarlar/arif--temir/arkadasi-grip-olan-isten-ayrilabilir-mi-654866

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları