Değerli okurlar, asgari ücrete yapılacak zamdan çok asgari ücretliden vergi alınmaması daha önem arz etmekte olduğundan bugün sizlere çalışanların büyük kısmını ilgilendiren asgari ücretin vergiden muaf tutulması konusunu yazacağım.


Asgari ücret vergiden muaf olmalı

Değerli okurlar, asgari ücrete yapılacak zamdan çok asgari ücretliden vergi alınmaması daha önem arz etmekte olduğundan bugün sizlere çalışanların büyük kısmını ilgilendiren asgari ücretin vergiden muaf tutulması konusunu yazacağım.
Bildiğiniz gibi her yıl Aralık ayı içerisinde asgari ücrete zam konusu için işçi, işveren ve hükümet kanadının oluşturduğu komisyon toplanarak gelecek yılın asgari ücret rakamlarını belirliyor. Asgari ücret adından da belli olan dip, en düşük seviyede verilen bir maaştır.
Her asgari ücretin belirlenme zamanı en çok konuşulan konulardan biri de asgari ücretin vergiden muaf tutulmasıdır. Özellikle yeni anayasa düzenlemelerinin konuşulup görüşmelere başlanıldığı bu dönemde iktidar ve muhalefet partilerinin asgari ücretliden vergi alınmamasına dair bir düzenlemenin yeni anayasaya eklenmesi çok doğru bir karar olur.

YENİ ANAYASA KOMİSYON ÜYELERİNE AÇIK ÇAĞRIMIZDIR
Yeni anayasa değişikliği için AKP Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak beylerin uzlaşarak milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücretliden vergi kesilmemesi için de bir düzenleme yapılarak yeni anayasa paketine konulmasını tüm işçilerimiz ve aileleri adına sevindirici bir gelişme olur. Biz de bu konuya aracılık ettiğimizden tüm asgari ücretlilerin ve ailelerin duasını almış oluruz.

ASGARİ MAAŞ DÜŞÜŞÜ İÇİN BAŞTAN ÖNLEM ŞART
Asgari ücret tespit edilirken bu yıl yaşanan asgari ücretlinin maaşının vergi kesintisinden dolayı düşmesi ve akabinde yapılan düzenleme süreci sıkıntılarının tekrar yaşanmaması için daha yolun başındayken gerekli düzenlemelerin yapılarak önleminin alınması daha efdaldir.

ASGARİ ÜCRETİN NETİ AGİ’SİZ VE AGİ’Lİ OLARAK AÇIKLANMALI
Diğer bir sorun da asgari ücretin netinin ne kadar olduğu konusundadır. Son yıllarda açıklanan net rakam asgari geçim indirimi (AGİ) ile birlikte telaffuz edildiğinden işveren ve işçiler arasında sıkıntılar yaşanmaktadır. Açıklanan asgari rakamın AGİ’siz olduğunu düşünen işçiler, işverenden açıklanan rakama ilave olarak AGİ’yi talep ettiklerinde işverenle sorunlar yaşanmaktadır. Bir de sosyal ve benzeri yardımlar hesaplanırken, asgari ücretin netine AGİ dahil olmadığından karışıklıklar yaşanmaktadır. Bu tarz sorun ve karışıklıkların yaşanmaması için de sayın Bakan Mehmet Müezzinoğlu beyin asgari ücreti açıklarken AGİ’siz ve AGİ’li rakamlar diye açıklaması bu tür sorun ve kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmış olur.

50 YAŞINDA 5675 GÜN İLE
CEMİLE TAŞÇI KARAKAŞ
1994 yılında ilk defa sigorta girişim var ve 40 gün sigortalı çalıştıktan sonra işten ayrıldım ve bir süre sonra da evlendim. 2 çocuğum var. Nasıl ve ne zaman emekli olurum
Cemile hanım, sigorta girişiniz 23.05.1994 tarihine kadar ise 20 yıl 50 yaş 5675 gün ile emekli olabilirsiniz. Bu tarihten sonra ise sigorta başlangıcınız 51 yaş 5750 gün ile emekli olursunuz. Kısmi olarak ise 15 yıl 3600 gün 58 yaşında 4-a’dan (SSK) emekli olabilirsiniz. Siz  2 çocuk borçlanması ile 1440 gün kazanır ve toplamda 1480 gününüz olur. Geriye kalan 4195 günün 2935 günün tarım veya ev kadınlığı 4-b’den (Bağ-Kur) ödeyip son 1260 günü 4-a’lı (SSK) olarak çalışırsanız 50 yaşında emekli olursunuz.

1 AY ASKERLİK 1 YIL ERKEN EMEKLİ EDER
MUHAMMET FATİH KAYMAKÇI
Ben 1975 doğumluyum. 16 Eylül 1997’den itibaren sigortalıyım. Sigortam askerden sonra başladı. 5840 gün primim var. Ne kadar borçlanma yaparak kaç yılında emekli olurum
Muhammet Fatih bey, 16.09.1997 sigorta başlangıcınız ile 25 yıl 57 yaş 5900 gün ile emekli olursunuz. Aaskerliğinizi sigortalı olmadan önce yaptığınızdan dolayı 1 ay askerlik borçlanıp öderseniz 1 yıl erken emekli olursunuz, yani 56 yaş 5825 gün ile emekli olursunuz.

ENGELLİ Mİ MALULEN Mİ EMEKLİ OLURUM
CEM COŞKUN
Yüzde 40 çalışamaz raporu ile normal mi malulen mi emekli olunuyor Bilgilendirebilirseniz memnun olurum.
Cem bey, %40 rapor ile engelli emekli olabilirsiniz. Bunun için de ilk defa sigortalı olduğunuz tarihe göre 15 yıl 3600 gün ile 19 yıl 4240 gün prim ödeme şartları ile emekli olabilirsiniz. Malulen emeklilik şartları ise kişi çalışırken rahatsızlanmasından kaynaklı olup 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün prim ödeme şartları ile olunur.

Kaynak: http://www.milligazete.com.tr/asgari_ucret_vergiden_muaf_olmali/mustafa_iscan/kose_yazisi/32257

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları