Ukrayna geriliminin azalması Avrupa tahvil piyasası üzerinde de etkili oldu. 20 Nisan’da ki Paskalya tatili öncesin ‘Good Friday’ nedeniyle kapalı olan Avrupa piyasalarında tahvil piyasası hareketli.

Ukrayna geriliminin azalması Avrupa tahvil piyasası üzerinde de etkili oldu. 20 Nisan’da ki Paskalya tatili öncesin ‘Good Friday’ nedeniyle kapalı olan Avrupa piyasalarında tahvil piyasası hareketli.

Avrupa Merkez Bankası’nda gelmesi beklenen teşvik programı ve dün Ukrayna tarafında suların durulaması ile İtalya ve Portekiz tahvilleri tarihi düşük seviyelere geriledi.

Portekiz 10 yıllık tahvil faizi dün gerçekleşen ihraç sonrasından gerilerken haftanın son işlem gününde 2006’dan bu yanan en düşük seviyeye geldi. İspanya’da ise 2005’ten bu yana görülmeye seviyeler test ediliyor. Bölgede güvenli liman algısının güçlü olduğu Alman 10 yıllarında ise son 4 yılın en düşük seviyeleri takip ediliyor.

Pioneer Yatırım kur stratejisti stratejisti Paresh Upadhyaya, euro bölgesinde tahvil piyasası temellerinin yeniden şekillendiğini kaydetti. ECB’nin zayıf enflasyon karşısında konvansiyonel ya da konvansiyonel olmayan adımlar artması beklentisini gündeme taşıyan kur stratejisti bunun tahvil piyasasını şekillendireceğini dile getirdi.

Yeni günde İtalyan 10 yıllık tahvil faizi 9 baz puanlık düşüş ile yüzde 3.12 seviyesine kadar geriledi. Günün ilk yarısında yüzde 3.06 seviyesine kadar gevşeme takip edildi. Portekiz’de ise 10 yıllıklar 23 baz puanlık düşüş ile yüzde 3.74 seviyesine kadar gerileyerek 2006’dan bu yana görülmeyen seviyeleri test ediyor.

Düşüş kaydeden bir başka ülke tahvili ise İrlanda. 10 yıllıklarda dün yüzde 2.83 seviyesi takip edilirken, 1991’den bu yana en düşük seviyeler test edildi. İspanya’da 10 yıllıklar yüzde 3.04 ile en düşük seviye gözlenirken, dün yüzde 1.56 seviyesini göre Alman bundları,Ekim 2010’den bu yana en düşük seviyeleri gördü.   

Mart ayından yüzde 0.7’den yüzde 0.5’e gerileyen euro bölgesi enflasyon, Almanya’da 4’üncü ayda da gerileyen yatırımcı güveni ile gözler ECB’de.

Kaynak: http://www.thelira.com/haber/139376/avrupa-faizleri-fren-tutmuyor

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları