5 aydır bir şirkette çalışıyordum, işten çıkartıldım. Ne gibi kanuni hakkım var? 5...834915 Nolu SMS


5 aydır bir şirkette çalışıyordum, işten çıkartıldım. Ne gibi kanuni hakkım var? 5...834915 Nolu SMS

4857 sayılı İş Kanunu'na göre kıdemi 6 aya kadar olan işçinin işten haksız olarak çıkarılması halinde 2 haftalık ücreti tutarında ihbar tazminatı alma hakkı vardır. 1 yılı doldurmadığı için kıdem tazminatına hak kazanmazsınız.

Riskli gebelik durumum var. Bu nedenle işten ayrılırsam, tazminat alabilir miyim? Bununla ilgili sağlık kurulu raporum da var. A.A.
İş Kanunu'na göre hamilelik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden işçiye tazminat ödenmez ancak işveren yine kanuna göre hamile olan işçiyi ağır ve tehlikeli işlerde çalıştıramaz, gece mesaisi yaptıramaz. Riskli gebelik durumlarında doktor raporunun bulunması halinde istirahat raporu kullandırmak zorundadır. İşçi bu durumda kendi isteği ile işten ayrılırsa tazminat alamaz ancak işveren iş sözleşmesini haklı bir neden olmadan sona erdirirse tazminat ödemek zorundadır.

Çalıştığım işin ağır olmasından dolayı kendi isteğimle işten ayrılmak zorunda kaldım. İşin ağır olduğunu belirtip mahkemeye versem kazanabilir miyim? Beni bu konuda aydınlatır mısınız? Çünkü kendi isteğimle ayrılınca 2.5 yıllık tazminatımı alamadım. 5...842740 Nolu SMS
İş Kanunu'na göre işin ağır olmasından dolayı kendi isteğiyle işten ayrılmak tazminat hakkı doğurmaz. Bunu mahkemeye de verseniz bir sonuç alamazsınız. Ancak, tazminat hakkının doğması için işverenin sizi iş sözleşmesinde belirtilen işler dışında işler vererek çalışırmış veya kasıtlı olarak yıldırma ve bezdirme uygulamak için fazla ve ağır iş vermiş olması durumunda mahkemeye dava açarak tazminat talep etme hakkınız olabilirdi.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

4 Mart 1959 doğumluyum. 1985 sigorta girişliyim. 3400 günüm var. Nasıl ve ne zaman emekli olabilirim? 5...751072 Nolu SMS
200 gün daha prim ödeyip 3600 günü tamamlayarak 59 yaşınızın dolacağı 04 Mart 2018 tarihinde yaştan emekli olabilirsiniz. Ayrıca toplamda en az 5225 prim günü tamamladığınız tarihte emekli olabilirsiniz. İşe girişiniz 24 Mayıs 1985 tarihinden önce ise ve askerden sonra ise borçlanıp 5150 günle de emekli olma durumunuz söz konusu olabilir.

Kaynak: http://www.takvim.com.tr/Yazarlar/aliserbetci/2016/01/13/6-ayi-dolmadan-isten-cikartilanlar-dikkat

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları