Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda son birkaç yıldır yaşanan atama krizi devam ediyor. Müfettişler ve denetmenler mağdur. Toplamda 345 müfettiş yardımcısı bir buçuk yıldır atama bekliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda son birkaç yıldır yaşanan atama krizi devam ediyor. Müfettişler ve denetmenler mağdur. Toplamda 345 müfettiş yardımcısı bir buçuk yıldır atama bekliyor.

Çalışma hayatının en önemli problemi nedir diye sorulduğunda sanırım ilk iki sırayı kayıt dışılık ve iş güvenliği eksiklikleri alır. Peki bu sorunlarla nasıl mücadele edilir? Elbette ki öncelikle sosyal güvenlik ve iş ahlakının hem işverenler hem de işçiler tarafından özümsenmesi, bunların öneminin kavranması gerekiyor. Ancak bunların yanı sıra önemli bir husus daha var: Denetim.
Denetim ne kadar eksik ve niteliksiz ise kayıt dışılık ve iş güvenliği sorunlarıyla mücadele de o denli zor oluyor. Nitekim ülkemizde işyerlerinin yılda ancak %5'i denetlenebiliyor ve diğer işyerleri ise denetmen/müfettiş yüzü görmüyor.
Hal böyleyken son yıllarda Çalışma Bakanlığı ve SGK'daki denetim elemanı sayısının arttırılması için sınavlar yapıldı ama bu sınavlar bir türlü ya sonuçlanamıyor ya da gerekli atamalar yapılamıyor. Yani tam bir kaplumbağa hızıyla yürüyor işler.

1,5 yıldır atama bekliyorlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda iş müfettişleri stratejik bir yere sahip. Sayılarının arttırılması da önemli. Ancak yeterlilik sınavında başarılı olan ve mülakat sonuçları açıklanan yaklaşık 350 iş müfettiş yardımcısı uzun süredir atama bekliyor.
Bir iş müfettiş yardımcısı göreve başladıktan sonra 3 yıl boyunca çalışıyor ve yeterlik sınavına giriyor. Buna karşın Çalışma Bakanlığı'nda birçok iş müfettiş yardımcısı yeterlilik sınavına girip başarılı olmasına rağmen halen atamaları yapılmadı.
Örneğin, 2011 yılının başında göreve başlayan yaklaşık 215 müfettiş yardımcısının, müfettiş yeterlilik sınavı mülakat sonuçları Ağustos 2014'te sonuçlandı ancak 1,5 yıl geçmesine rağmen halen müfettişliğe atanmadılar. Aynı durum Ekim 2014 ve Ağustos 2015 tarihlerindeki müfettişlik yeterlik sınavlarını kazanan yaklaşık 130 iş müfettiş yardımcısı için de geçerli. Yani toplamda yaklaşık 345 müfettiş yardımcısı uzun zamandır atama bekliyor ama nafile…

Üç bakan değişti ama ses yok


2014 Ağustos ayından beri Çalışma Bakanlığı üç bakan gördü: Faruk Çelik, Ahmet Erdem ve Süleyman Soylu…
Ancak halen atamalarla ilgili bir gelişme yok. Bu durum hiç kuşkusuz hem müfettiş yardımcılarının motivasyonlarını olumsuz yönde etkiliyor hem de her ay eksik maaş alarak maddi kayıplar oluyor. Bu sebeple bir an önce bu atamaların yapılıp mağduriyetlerin giderilmesi gerekiyor.

SGK da açıklamıyor

İş müfettiş yardımcılarının yaşadığı sıkıntıya benzer bir sınav mağduriyeti de SGK'da yaşanıyor. SGK 14-23 Aralık 2015 tarihleri arasında denetmen yardımcılığı mülakat sınavını yaptı. Ama aradan neredeyse iki ay geçmesine rağmen ne hikmetse sonuçları açıklayamadı.
Sınava giren yaklaşık 400 aday bu kadar süredir sınavın açıklanmasını bekliyor ve işsiz yaşamlarına devam ediyorlar.
Sınav sonuçlarını açıklama ve atamalar ile ilgili bu gecikmeler neden kaynaklanıyor? Bürokrasinin içine düştüğü bu durumun sebebi ne? Sanırım mağdur gençler en azından bu soruların cevaplarını duymayı hak ediyorlar…

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları