Dibi gördük çıkış başladı...

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, kurlardaki dalgalanma konusunda Türkiye'nin dip noktadan çıkmaya başladığını ve bu çıkışın devam ettiğini belirterek, "Çıkarken ufak tefek dalgalanmalar olur. Volatilitenin çok yüksek olduğu dönemler geçti." dedi.

Canikli, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı. 

Canikli, aldıkları tedbirler sayesinde piyasada talebin canlandığına dikkati çekerek, KOBİ'lere ciddi bir kredi alanı oluşturduklarını, gerekli şartları taşıyan ve talepte bulunan 460 bin KOBİ'nin tamamına yaklaşık 10,8 milyar lira faizsiz kredi kullandırılacağını hatırlattı.

Mobilya, beyaz eşya ve konut sektörüne yönelik önemli vergi indirimleri yaptıklarını kaydeden Canikli, "İnşallah bu hafta Bakanlar Kurulundan 250 milyar liralık yeni bir kredi hacmi için karar çıkıyor. KOBİ'ler dışındaki firmaları da kapsayan çok ciddi bir kredi hacmi açtık." dedi.

Geçen yılın büyüme rakamlarına ilişkin beklentilerinin sorulması üzerine Canikli, "Daha önce öngördüğümüz rakamın bir miktar altında gelebilir. Bu da 2016 üçüncü çeyrek büyümesinin negatif olmasından kaynaklanıyor ama bunların (kredi derecelendirme kuruluşları) söylediğinin üzerinde gerçekleşecektir." değerlendirmesinde bulundu.


- "Dipten çıkış devam ediyor"

Kurlardaki ani iniş çıkışların ne kadar süreceğine yönelik görüşünün sorulması üzerine Canikli, kurlardaki dalga boyunun azaldığını ve azalmaya devam edeceğini daha önce söylediğini anımsattı. Bu görüşünün gerçekleştiğini belirten Canikli, "Türkiye, dip noktayı gördü. Dipten çıkmaya başlamıştı ve o çıkış devam ediyor. Çıkarken ufak tefek dalgalanmalar olur. Volatilitenin çok yüksek olduğu dönemler geçti." ifadelerini kullandı.

Gelecek dönemde bu çıkışın ivme kazanacağını anlatan Canikli, "Bunlar da işsizlik rakamlarını aşağı, büyüme rakamlarını yukarı çekecek. Aynı şey enflasyon için de geçerli. Özellikle ikinci yarıdan itibaren enflasyon rakamlarındaki düşüşleri hep birlikte göreceğiz." diye konuştu.

AA (MUHASEBE TÜRK)

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları