Çin'de gıda fiyatlarındaki artış ile Mayıs ayı enflasyonu son 4 ayın en hızlı artışını kaydetti.

Çin'de gıda fiyatlarındaki artış ile Mayıs ayı enflasyonu son 4 ayın en hızlı artışını kaydetti.


-Çin’de Mayıs ayı enflasyonu son 4 ayın en hızlı artışını ortaya koydu. Ülkede tüketici fiyatlarında yüzde 2.5’lik artış gerçekleşti. Piyasa beklentisi ise Mayıs ayıdan yüzde 2.4’lük artış yaşanması yönündeydi.  Nisan ayında  yıllık bazda tüketici fiyatları endeksi yüzde 1.8 olarak açıklanmıştı. Aylık bazda bakıldığında ise yüzde 0.1’lik artış yaşanırken Nisan’da veri yüzde 0.3’lük düşüşü işaret etmişti.

Üretici fiyatları endeksi ise yüzde 1.4’lük düşüş yaşarken önceki ay yüzde 2’lik düşüş yaşanmıştı. Nisan ayında ÜFE’de aylık bazda yüzde 0.2’lik düşüş yaşanırken Mayıs’ta veri yüzde 0.1’lik düşüş yaşadı.

Ülkede hükümetin enflasyon hedefi yüzde 3.5 olarak açıklanırken büyüme beklentileri ile bakıldığında gidilecek yol olduğu ortaya koyuluyor. 1990’da bu yana zayıf büyüme verisini bekleyen dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde gıda fiyatlarında yüzde 4.1’lik artış yaşandı. Gıda dışı fiyatlarda yüzde 1.7’lik artış yaşandı.

Mayıs ayında fabrika çıkış fiyatları (üretici fiyatları) ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,4 geriledi. Nisan ayında fiyatlar yüzde 2 düşmüştü.Ekonomistler, üretici fiyatlarında yüzde 1,5 düşüş bekliyorlardı.


Kaynak: http://www.thelira.com/haber/143152/cin-enflasyonunda-4-ayin-en-guclu-yukselisi


EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları