Devletten 1.000 TL'ye Kadar Maaş!

Evde bakım aylığı için engelli ve kendisiyle aynı çatı altında yaşayanların kişi başına düşen gelirin 847 liradan az olması şart. Konuyla ilgili olarak, Aile Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvurmak gerekiyor.


RAPOR ALMAK GEREKİYOR

Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı ödeniyor. Bu ödeme 2016 yılında aylık 924 liraydı. Yeni yılla birlikte 1000 liraya yükseldi. Şu ana kadar 500 bin kişinin yararlandığı uygulama kapsamında 5 milyar liraya yakın ödeme yapıldı. Ancak çoğu kişi bu uygulamadan habersiz. Peki bu maaş nasıl alınır? Şartları neler? İşte detayları...

 

BAKANA ÖDENEN PARA

Evde bakım aylığı alınabilmesi için bakılacak kişiye tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu almak gerekiyor. Maaş için yüzde 50 ve üzerinde engelli olmak gerekiyor. Raporun ‘ağır engelli’ bölümüne ‘evet’ yazılmış olması da isteniyor. Evde bakım aylığı alınabilmesi için engelli ve kendisiyle aynı çatı altında yaşayanların kişi başına düşen gelirinin 847 liradan az olması şart. Bu aylık, bakıma muhtaç kişiye değil bakımı yapan kişiye ödeniyor.


AKRABALAR DA KAPSAMDA

SGK, evde bakım aylığı alan 500 bin kişinin düşük sigorta primiyle emekli olmasını sağlayacak bir çalışma yapıyor. Düzenlemenin 2017’de çıkması bekleniyor. Evde bakım aylığını bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası gibi birinci derece yakınları da alabiliyor. İstenen şartları yerine getirenler en fazla iki farklı engelliye bakabilir.

http://www.posta.com.tr

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları