E-Tebligat Sistemi Genişletilmeli

Trafik cezaları gibi idari para cezalarının e-tebligatla bildirilmesine yönelik bir soru üzerine Ağbal, şu anda Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) elektronik tebligat sistemine kayıtlı 2 milyon 600 bin vatandaşın bulunduğunu belirtti.

Trafik para cezalarının elektronik ortamda kayıtlı kişilere tebliğ edileceğini belirten Ağbal, sistemde kaydı bulunmayanlara ise tebligatların normal posta yoluyla gönderileceğinin altını çizdi. 

Ağbal, GİB'in e-tebligat sistemine kayıtlı vatandaşların cezalarını sistem üzerinden görme imkanına kavuşacağına dikkati çekerek, "Çoğu zaman vatandaşlarımız  'Trafik cezası kesilmiş ama gelmemiş, benim haberim olmamış, haberim olsaydı ben bunu öderdim' diye şikayet eder. Trafik para cezası tebliğ edildiğinde bir aylık sürede ödenirse ilave indirim alıyor. e-Tebligat sistemi üzerinde kayıtlı vatandaşlarımız doğrudan doğruya bu tebligatı görecekleri için peşin ödeme indiriminden de yararlanmış olacak." dedi.

e-Tebligata kayıtlı vatandaş sayısının artırılması gerektiğini vurgulayan Ağbal, "Vergi kimlik numarası olan vatandaşlarımız dilerlerse bu sisteme kayıt olabilmeliler, tebligatlarını da bu sistem üzerinden alabilmeliler." diye konuştu. 

Ağbal, hükümet olarak e-devlet uygulamalarını çok önemsediklerini ve her alanda yaygınlaştırdıklarını anlatırken, "e-Tebligat sistemini bütün kamu idarelerini kapsayacak şekilde genişletmeliyiz. Vatandaşlarımızın bu sisteme kayıt olmalarını teşvik etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

MUHASEBE TÜRK (AA)

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları