Son yıllarda devreye giren uygulamalarla, emekli aylığı bağlama oranları düştü.2000 yılından önce emekli olan bir işçinin en düşük emekli maaşı bin 339 lira, 2000 sonrasında bu rakam ise 798 lira 24 kuruş.

Son yıllarda devreye giren uygulamalarla, emekli aylığı bağlama oranları düştü.2000 yılından önce emekli olan bir işçinin en düşük emekli maaşı bin 339 lira, 2000 sonrasında bu rakam ise 798 lira 24 kuruş.


Emekliler bu rakamlardan dert yakınırken, aslında çalışma hayatında bu miktarı yükseltebilmek mümkün. Fakar bazı şartları var.

BORÇLANMA HAKKI VAR

2000'den önceki bir süreyi borçlanma imkanınız varsa mutlaka değerlendirin. Bütçeniz elveriyorsa tavandan borçlanın. 1990-2000 arasında askerlik, doğum ya da yurt dışı borçlanma gibi hakkı olanların borçlanma yapması, maaşlarında yüzde 70'e kadar artış oluyor.

YAŞ MAAŞI ETKİLER

Sadece prim günü ve kazanç değil, yaş da emekli aylığını etkiliyor. Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilen her bir yıl emekli aylığını yüzde1 artıyor. Kadınlar 55 yaşında emekli olursa, aylığı yüzde 5 daha yüksek bağlanır. 60 yaşını doldurursa artış yüzde 10'a çıkar.

HİZMET TESPİTİ YAPIN

Çalıştığınız işyerinde sigortanız yapılmadıysa, geç yapıldıysa veya kazancınız gerçek üzerinden SGK'ya bildirilmediyse dava açın. Haksızlığın önüne geçmek ve yüksek maaş almak için SGK'ya şikayet dilekçesi verin ve iş mahkemesinde hizmet tespit davası açın.

İKİNCİ SİGORTA HAKKI

Ek iş yapan çalışanların neredeyse tamamının ikinci iş için sigortası yok.  Ama yapılan ek iş için sigorta primi ödendiğinde SGK'ya bildirilen matrah artıyor ve emekli aylığı yükselmiş oluyor. Kişi ek iş yaptığı takdirde aylığının ne kadar artacağı, hem birinci işindeki hem de ek işindeki brüt ücrete bağlı.

İKİYE KATLAYIN

2000 TL brüt ücretle çalışan kişi, ek iş olarak da aylık brüt 1000 TL'lik bir iş yapıyorsa, bu kişinin alacağı emekli aylığını yüzde 50 artınr. 500 ÎL kazançla ek iş yapıyorsa, aynı kişinin aylığı yüzde 25 artar. Bu artışlar, ek işin de SGK'ya bildirilmesi halinde mümkün.

Kaynak: http://www.gunes.com/ekonomi/emekli-maasini-yuzde-50-artirin-735936

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları