Emeklilikte SSK mı, Bağ-Kur mu daha avantajlı?

Emeklilikte SSK mı, Bağ-Kur mu daha avantajlı?

Son yıllarda Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişler arttı. Emeklilikte son 2520 gün çok önemli. Çünkü hangi statüden emekli olacağınız son ödenen 2520 güne bağlı. 2520 gün 7 yıldır. Yarısı da 3,5 yıl. Yani 1260 günden 1 fazla prim ödeyerek emekli olacağınız statüyü belirleyebilirsiniz.

SSK’ya geçmek birkaç farklı avantaj sağlıyor:

*Özellikle 2000 yılı öncesi girişli Bağ-Kurluların SSK’ya geçmesi halinde emekli aylıkları %10-15 civarı daha yüksek bağlanıyor.

Bağ-Kurlular SSK ya geçerek 10 yıla varan erken emeklilik hakkına kavuşuyor.

*Bunun yanında Bağ-Kur’da 7200 gün kadınlar, 9000 gün erkekler prim ödemek zorundadırlar. SSK’dan 5000 ile 7200 günle emekli olunabiliyor.

*SSK’dan 08.09.1999 öncesi işe başlayanlarda 3600 günle emeklilik hakkı varken, Bağ-Kurda en az 5400 günle emeklilik hakkı var.


EMZİRME İZNİ

Anne sütünün bebekler için en ideal ve vazgeçilmez bir besin kaynağı olduğu tüm otoriterlerce tartışmasız kabul edilen bir gerçektir. Bu nedenle, dünya genelinde tüm hükümetler ve kanun koyucular, bebeğin bu gereksiniminin karşılaması için, bebek ile annenin sağlıklı gelişimini sağlayacak yasal düzenlemeler yapmaktadırlar.

Ama bu düzenlemelerin uygulamasında çözümü pek de kolay olmayan bazı nedenlerle sorunlar ortaya çıkmakta ve süt izni amacına uygun olmayan şekillerde kullanılmaktadır.


YASAL DAYANAK: İLGİLİ YASA MADDESİ VE YÖNETMELİK

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesine göre; “Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.”

16 Ağustos 2013 tarihli 28737 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Gebe Veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik 13. maddesi, “Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta bir emzirme odasının kurulması zorunludur” diyor.

EMZİRME İZNİNİN ANA HATLARI


• Emziren anne her çalışma günü içinde 1,5 saatlik emzirme izni kullanabilecektir

• Bu izin anne yasal doğum iznini bitirdikten sonra başlar çocuk 1 yaşını doldurduğunda sona erer.

• Anne süt iznini hangi saatler arasında ve kaça bölerek kullanılacağını kendisi belirler.

• İzin süresi günlük çalışma süresinden sayılır ve yıllık izne hak kazanmak için gerekli sürenin hesabına dâhil edilir. (İş Kanunu Madde 55 ve 65)

• Kadın işçinin izni nasıl kullanacağını işverene yazılı olarak bildirmesi ve işverenden iznin uygun bulunduğunu gösterir bir ispat belgesi alması gerekir.

• İşveren süt izninin kullanılmasını reddedemez, anne de bu hakkından vazgeçemez.

• Emziren annelerin doğumu izleyen 6 ay içinde gece çalışması yasaktır, ayrıca günde 7,5 saatten fazla çalışmaya zorlanamazlar.

• Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta bir emzirme odasının kurulması zorunludur.


SORU: Özgür Bey, ben 08.10.1972 doğumluyum. 01.05.1992 tarihinde işe başladım. 05.03.1994 ve 17.06.1998 tarihlerinde iki doğum yaptım. Şu an itibarıyla 4585 günüm var. Doğum borçlanması yapabilir miyim? Ve ne zaman emekli olabilirim? Özge Yazıcı

CEVAP: Özge Hanım, doğum yapmış olduğunuz tarihler işe başlangıç tarihinizden sonra olduğu için doğum borçlanmasından faydalanabilirsiniz. Doğum borçlanması yaparak 48 yaş 5525 gün ile 08.10.2020 tarihinde emekli olabilirsiniz.


SORU: Özgür Bey, doğum tarihim 22.03.1965. Türkiye’de işe başlangıç tarihim ise 26.10.1996. Fransa ‘da da 21.09.1991 tarihinde çalışmışlığım bulunmaktadır. Yurtdışı borçlanması yaparak Fransa’daki işe başlangıç tarihimi Türkiye’de işe başlangıç tarihi olarak saydırabilir miyim? Kaan Gümüş

CEVAP: Kaan Bey, yurtdışı borçlanması yaparak Fransa’daki işe başlangıç tarihinizi Türkiye’deki işe başlangıcınız olarak saydırabilirsiniz. Hatta bu durum sizin emekliliğiniz için de çok avantajlı olacaktır, yaş ve gün olarak daha erken emekli olabilirsiniz. Eğer yurtdışı borçlanması yaparsanız 53 yaş 5600 gün ile 22.03.2018 tarihinde emekli olabilirsiniz.


SORU: Özgür Bey, benim %68 engelli raporum var ve 17.01.1979 doğumluyum. 13.07.2002 tarihinde işe başladım. Ne zaman emekli olabilirim? Gökhan Baynal

CEVAP: Gökhan Bey, siz 17 yıl 8 ay 3920 gün şartını tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

Kaynak: http://www.olay.com.tr/yazarlar/ozgur-erdursun/emeklilikte-ssk-mi-bag-kur-mu-daha-avantajli/7201/

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları