Merkez Bankası, önümüzdeki ayda akaryakıt fiyatlarından kaynaklı enerji enflasyonundaki düşüşün devam edebileceğine dikkat çekti

Merkez Bankası, önümüzdeki ayda akaryakıt fiyatlarından kaynaklı enerji enflasyonundaki düşüşün devam edebileceğine dikkat çekti

Merkez Bankası, önümüzdeki ayda petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak akaryakıt fiyatları kaynaklı enerji enflasyonundaki düşüşün devam edebileceğini belirtti.

Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayında yüzde 0.44 düşüşle yıllık bazda yüzde 8.17'ye gerileyen Tüketici Fiyatları enflasyonuna (TÜFE) ilişkin aylık fiyat gelişmeleri raporunda şu ayrıntılara dikkat çekti:

- Aralık ayında enflasyondaki düşüş, enerji grubunda daha güçlü olmak üzere alt gruplar geneline yayıldı.

- Enflasyon ana eğilimindeki düşüş, hizmet grubunda belirginleşirken temel mal grubunda daha sınırlı oldu.

- Çekirdek enflasyon göstergelerinin ana eğilimlerindeki iyileşme sürdü.

- Aralık ayında enerji fiyatları yüzde 1.86 oranında azaldı. Bu gelişmede, uluslararası petrol fiyatlarındaki seyre bağlı olarak sırasıyla yüzde 5.61 ve 2.04 oranlarında gerileyen akaryakıt ve tüpgaz fiyatları belirleyici oldu.

- Bu dönemde yıllık enerji enflasyonu 4.22 puan azalarak yüzde eksi 1.54 ile endeks tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Önümüzdeki ayda petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak akaryakıt fiyatları kaynaklı olarak enerji enflasyonundaki düşüş devam edebilecek.

Kaynak: http://www.dunya.com/enflasyondaki-dusus-ocakta-da-surecek-249434h.htm

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları