İnşaat Malzemesinde KDV İndirimi Vatandaşa Hemen Yansımayacak

İnşaat malzemelerinde uygulanacak KDV indiriminin ardından piyasada konut fiyatlarında indirim olacağı beklentisi oluşurken, inşaat sektörünün temsilcileri indirimin vatandaşa hemen yansımayacağını belirtti.

Ticari alanlarda yüzde 18, 150 metrekarenin altındaki konutlarda yüzde 1 ve 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda ise yüzde 8 KDV ödendiğini anımsatan Demir, şunları kaydetti:

Demir, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

"KDV iadesi, 1-2 sene sonra bitecek binalarda yansıtılacaktır ama o gün de zamlar geleceği için konut alıcısı bundan çok faydalanamayacak. Bugün başlanılan bir inşaatı 2 senede bitireceksiniz, 2 sene sonra KDV iade talebinde bulunacaksınız o zaman bunları alacaksınız. İlk satışta vatandaşa fayda sağlayacak bir olay değil. Nisan, mayısa kadar bir durağanlık var diyoruz. Allah nasip ederse referandumun olumlu sonucuyla beraber nisandan sonra her şeyin daha pozitif yöne döneceğini öngörüyoruz. Bizim amacımız nisan ayının sonuna kadar durağanlığı biraz hareketlendirmek ise bugün kapıdan içeri giren vatandaş KDV'den faydalanmalı. Ne olur? 2-3 ay KDV oranları ticari alanlarda yüzde 3-5'lere düşürülüp, konutta da sıfırlanırsa inanın satışı patlatır, millet kuyruğa girer."

"Yüzde 5 ila 10 arasında fiyat iyileştirmesine gidilecektir"

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt da son tebliğin yeni konutların maliyet artışını durduracağını belirterek, "Tüm indirimler fiyatlara yansıyacaktır. Maketten satışa çıkacak olan konutlarda bir maliyet çalışması, sonrasında da fiyat çalışması oluşuyor. Maliyetteki total indirim yüzde 5 civarında olacak. İndirim, bitmiş daireler için geçerli olmayacak." dedi.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise hükümetin önemli bir iyileştirme alanında aksiyon alarak, yeni konutlarda mutfak dolabı, duş teknesi, radyatör gibi birçok üründe yüzde 18 KDV oranını yüzde 1'e düşürdüğünü belirterek, "Birçok sektör için direkt ve hızlı fayda sağlayacak bu karar, yeni konut alıcılarına da fiyat avantajı sağlayacaktır. Yapılan düzenlemeler sayesinde konut sahibi olmak isteyenlere büyük kolaylıklar sağlanıyor. Yeni geliştirilecek olan projelerde fiyatlandırma çalışmalarına ortalama yüzde 1,5 yansıyacaktır." dedi.

KDV Genel Uygulama Tebli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Tebli̇ğ

KDV Genel Uygulama Tebli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Tebli̇ğ

Maliye Bakanlığının "KDV Genel Uygulama Tebli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Tebli̇ğ (tebliğ için buraya tıklayınız) "i 15 Şubat'ta Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Konut tesliminden önce fatura düzenlenmesi halinde, faturada gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi anında vergiyi doğuran olay meydana geleceğinden bu faturada gösterilen KDV'nin beyan edilip ödenmesi gerekecek.

Konutun fiilen teslim edildiği tarih ile faturanın düzenlendiği tarihte konuta ilişkin geçerli olan KDV oranlarının farklı olması durumunda, faturanın düzenlendiği tarihte geçerli olan KDV oranı esas alınacak. 150 metrekarenin altındaki konutun inşasında kullanılan kombi, cam balkon, duş teknesi, duşakabin, küvet, mutfak dolabı, eviye, batarya, duş başlığı, panel radyatör gibi eşyalara ilişkin yüklenilen KDV iade hesabına dahil edilebilecek.

AA (MUHASEBE TÜRK)

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları