KDV indirimi diğer sektörlerde de uygulanmalı.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, beyaz eşya ve mobilyadaki KDV indirimleriyle ekonomiye doping etkisi yapacak düzenlemelere imza atıldığını ve vatandaşın cebinin kısmen de olsa rahatlatıldığını belirterek, "İç piyasanın hareketlenmesi adına yapılan indirimi olumlu karşılıyoruz. İndirim, yüzde 18 KDV uygulanan diğer sektörlerde de yapılmalı." dedi.

KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e inmesinin beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde büyük bir hareketlilik meydana getirdiğini ifade eden Özgenç, düzenlemede süre kısıtlaması olmaması durumunda diğer sektörlerde de büyük bir canlılık yaşanacağı kanaatinde olduklarını anlattı.

Özgenç, bu sebeple KDV indiriminin belli süre değil, sürekli olması gerektiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çünkü kısa bir zaman diliminde yapılacak vergi indiriminden kaynaklanan ucuzluk piyasalara büyük oranda yansımayacaktır. Çünkü stoktaki ürünler yüzde 18 KDV ödenerek alındığı için zararına satılamayacağından dolayı indirimin olmayacağı açıktır. Nitekim oranları artırmak veya indirmek için bakanlar kurulu kararı yeterli. Ayrıca KDV Yasasının yürürlüğe girdiği 1985 yılında, oran yüzde 10 idi. Zamanla birer birer artırıldı ve yüzde 18'e kadar çıktı. Görüldüğü gibi, KDV oranlarını artırmak veya indirmek için yasa gerekmiyor. Bakanlar Kurulu kararı yeterli olduğuna göre yükseldiği gibi düşürülebilir."

Özgenç, diğer sektörlerde de KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesiyle haksızlığın giderileceğini savundu.

AA (MUHASEBE TÜRK)

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları