Çalışma Bakanı Soylu, kıdem tazminatı konusunda, "Mevcut güvenceyi ortadan kaldırmaya yönelik bir anlayışı hiç ortaya koymadık" diye konuştu.


Çalışma Bakanı Soylu, kıdem tazminatı konusunda, "Mevcut güvenceyi ortadan kaldırmaya yönelik bir anlayışı hiç ortaya koymadık" diye konuştu.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Yol-İş Sendikası'nın düzenlediği Başkanlar Kurulu toplantısına katıldı. Soylu, konuşmasında şunları söyledi:

NASIL ÇÖZÜLECEK?
"Kıdem tazminatı konusunda ortada bir sorun var, bu sorun nasıl çözülecek? Türkiye bu sorunun tartışılması için şu anda elverişli bir ortama sahip. Bunu kişi başına 3 bin veya 5 bin dolar gelir seviyesinde tartışmayabilirdik ama bugün 10 bin doların üzerindeyiz. Burada konuşulması gereken bir durum var. Bizim mevcut güvencenin ortadan kaldırılmasına yönelik adım atmamız mümkün değil. Bugüne kadar böyle bir anlayış hiç ortaya koymadık. Burada işçinin hakkını alıp işverene vermek, işverenin hakkını alıp bir tarafa vermek ne bizim siyasi hayatımızın ne de değerlerimizin bir parçasını teşkil edecek bir durumdur. Böyle bir karşıtlığı düşünmemiz de mümkün değildir." Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da, Bakan Soylu'nun sosyal diyaloğu önemsemesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Alın terine halel getirmeyiz
İŞSİZLİK Sigortası Fonu'nun büyüklüğünün 93 milyar liraya ulaştığını ve herkesin bu kaynaktan istifade ettiğini aktaran Bakan Soylu, "Şundan emin olunuz, çalışanımızın alın terine, emeğine halel getirecek hiçbir adımın içinde olmayız" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/ekonomi/kidem-tazminati-guvencesini-kaldirmamiz-mumkun-degil/haber-483053

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları