Kredi garanti fonundan kobi dışı firmalara müjde

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, bir müjde vererek, "KOBİ dışında da belli bir limite kadar doğrudan teminat mektubumuzun Eximbank'a verilmesi yöntemiyle kredi imkanı sağlayacağız." dedi. 

Gergerli, kendilerinin doğrudan kredi vermediklerini anlatarak, krediyi bankaların verdiğini,  kendilerinin bankalara kefalet desteği sunduklarını ve onların daha rahat kredi vermelerini sağladıklarını söyledi. 

Bankaların kredi vermek isterken bazı kurallara bağlı olduğunu, istediklerine istedikleri şekilde kredi veremediğini anlatan Gergerli, "Zaman zaman teminat problemleri ortaya çıkıyor. O zaman biz devreye giriyoruz. 'Firmaya siz kredi verin, biz bu firmaya güveniyoruz' diyoruz. Hiçbir bankanın kabul etmediği gayrimenkulleri alarak kredi vermelerini sağlamak istiyoruz. Bankaların risk primini ortadan kaldırıyoruz. Bankaya 'eğer para batarsa aynı gün parayı biz öderiz' diyoruz, devlet arkamızda. Her kullandırılan kredi için sermaye ayırması gerekiyor. Orada da bizim verdiğimiz kefaletin karşılığı şu anlama geliyor; 'Hiç karşılık ayırma, çünkü biz varız' diyoruz." şeklinde konuştu. 

Limitlerde Revizyon Olacak

Limitlerde Revizyon Olacak

"Bize doğrudan gelinebilmesi için KOBİ olması gerekiyor. 1,5 milyon dolara kadar olanlara sadece doğrudan teminat mektubu veriyoruz. Bunun dışındaki taleplerin de mutlaka banka vasıtasıyla Eximbank'a gitmesi gerekiyor. KOBİ'lerde 3 milyon dolara kadar, daha büyük işletmelerde de 20 milyon dolara kadar Eximbank kredilerini bizim vasıtamızla kullanma imkanınız var. Her işlem için işletme, yatırım kredilerinde de kefil oluyoruz. Yeni yasal düzenlemeyle bizim limitlerimiz 250 milyar liraya kadar artıyor. Yasa çıktı Bakanlar Kurulu kararı çerçeveyi düzenleyecek. O çerçeve ile birlikte bu limitlerde de revizyon olacak. Bir müjde… KOBİ dışında da belli bir limite kadar doğrudan teminat mektubumuzun Eximbank'a verilmesi yöntemiyle kredi imkanı sağlayacağız. Mevcutta 1,5 milyon dolara kadar banka olmaksızın doğrudan mektup veriyoruz Eximbank'a, bu yöntemin KOBİ dışı için de yeni düzenlemeyle devreye almayı planlıyoruz. Hazinemizle de görüştük. Limit henüz belli değil."

AA (MUHASEBE TÜRK)

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları