Özel sektörde kaç çalışanı olan için BES kesinti olacak? Bes kesintisi kaç işçi çalışanı etkiliyor?

Türkiye genelindeki 250 ile bin arası çalışanı bulunan özel sektör firmaları ve kamu çalışanları yarından itibaren otomatik olarak "Bireysel Emeklilik Sistemine (BES)" dahil edilecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, ülke genelinde tasarrufların artırılması amacıyla 1 Ocak'ta başlayan sisteme 45 yaş altındaki çalışanlar kademeli olarak katılacak.

Sisteme yıl başında bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör firmaları dahil olurken, yarından itibaren de 45 yaş altı memurlar ve 250 ile bin arası çalışanı bulunan firmalar BES'te yerini alacak.

Böylece yaklaşık 2,5 milyonu memur, 1,5 milyonu özel sektör çalışanı olmak üzere toplam 4 milyon kişiden otomatik olarak, prime esas kazancın yüzde 3’üne karşılık gelen tutarda BES kesintisi yapılacak.

Çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına, BES ile aynı koşullara tabi olarak yüzde 25 teşvik verilecek. 2 aylık cayma süresi sonrasında sistemde devam eden çalışanlara da ek olarak bin lira tutarında devlet katkısı sağlanacak.

Ayrıca, emeklilik halinde hesabındaki birikimi yıllık gelir sigortasıyla almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i kadar ilave devlet katkısı teşviki verilecek. 

Söz konusu birikim sistemine dahil olan çalışanlara 2 aylık cayma süresi tanınacak.

5 ve Üzeri Çalışan Sayısı Olanların BES Kesintileri Ne Zaman Yapılacak?

5 ve Üzeri Çalışan Sayısı Olanların BES Kesintileri Ne Zaman Yapılacak?

Özel sektörden 100-250 çalışanı olanlar da 1 Temmuz 2017'de sisteme geçiş yapacak. Bu sayede yaklaşık 1,5 milyon özel sektör çalışanı da sistemde yerini alacak.

Mahalli idareler ve KİT'ler ise 1 Ocak 2018'den itibaren sisteme dahil olacak

 Özel sektörde faaliyet gösteren 5-10 çalışanı olanlar 1 Ocak 2018'den,

10-50 çalışanı bulunanlar da 1 Temmuz 2018'den itibaren sisteme girecek.

Çalışan sayısı 5'ten az olan özel sektör ise kapsamda yer almıyor.

TAVSİYE! Aşağıdaki alana e-posta adresinizi yazın. Önemli haberler ücretsiz mailinize gelsin.

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları