Gelir İdaresi Başkanlığı’ndaki bürokratlar illeri gezerek, vergi borcu yapılandırma kanununun vatandaşlara sağladığı avantajları anlatacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndaki bürokratlar illeri gezerek, vergi borcu yapılandırma kanununun vatandaşlara sağladığı avantajları anlatacak.

Hükümet, vergi borcu olan vatandaşlara büyük fırsat sundu. Trafik cezasından, prim borcu olan esnafa kadar bir çok vatandaş bu imkândan faydalandı. Maliye Bakanlığı bu düzenlemenin daha işlevsel hale gelmesi için yeni bir çalışma başlattı. Gelir İdaresi Bakanlığı bürokratlarından kurulan ekip, il il gezerek bu yapılandırmaların detaylarını anlatacak.

TALİMAT AĞBAL’DAN GELDİ

Maliye Bakanı Ağbal, kanunun herkesçe en iyi şekilde anlaşılması ve uygulanabilmesi için rehber ve broşürler hazırladığını da bildirdi. Bunları ülkenin her köşesine ulaştıracaklarının altını çizen Ağbal, şöyle konuştu: “Ayrıca, Gelir İdaresindeki tüm bürokratlara talimat verdim. Tüm illeri gezip yeniden yapılandırma kanunun getirdiği avantajları anlatacaklar. Kanun, kamuya borcu olan tüm vatandaşlarımız için çok büyük avantajlar sunuyor. Bunları duymayan kimse kalmasın, herkes bu fırsatlardan yararlansın istiyoruz. Ben de dahil olmak üzere tüm arkadaşlarımız ulaşabileceğimiz herkese ulaşmak ve bu imkanları herkese anlatmak için çalışmalarımızı artırarak devam edeceğiz.”

BAŞVURU İÇİN SON TARİH 31 EKİM

Yasa ile başta vergi daireleri olmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri ve belediyelere olan borçların da yapılandırıldığını hatırlatan Ağbal, şöyle devam etti: “Mükelleflerimiz, geçmişte farklı birçok nedenle kamuya olan bu borçlarını ödeyememiş olabilir. Şimdi biz elimizi uzatıyoruz ve ‘bu eli tutun’ diyoruz. Buradan sizin aracılığınızla vatandaşlarımıza tekrar sesleniyorum. Başvurularını son gün olan 31 Ekim’e bırakmasınlar.”

İLK İKİ TAKSİT ÖNEMLİ

Kanunla, borçların taksitle ödenmesi imkanı da getirildiğini anlatan Ağbal, “Herkes kendine uygun taksiti seçebilir. Biz 6, 9, 12, 18 taksit seçeneği getirdik. Taksitler 2 ayda bir ödenecek. Azami 36 ay süre verdik. Tabii bu sürelere cüzi bir ek ödeme koyduk. Peşin ödeyenler ise bu ek ödemeyle karşılaşmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: http://www.gunes.com/ekonomi/maliye-seferber-oldu-724009

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları