Bayram öncesi hükümet vergi uygulamalarında yeni düzenlemeler yaptı.

Bayram öncesi hükümet vergi uygulamalarında yeni düzenlemeler yaptı.

Konut satışlarında vergiyi indirdi.Akaryakıt satışlarında vergiyi artırdı.

Konut’larda KDV indiriminin amacı piyasayı canlandırmaktır. KDV indiriminden konut yapımcıları ve alıcıları yararlanacak.

Akaryakıt vergisindeki artış tüm ekonomiyi etkileyecek. Özellikle mazot vergisindeki artış, tarımda maliyetleri ve taşımacılık fiyatını artıracağından enflasyonu olumsuz etkileyecek.

Bayram öncesi hükümet, büyük konutları da vergi teşviki kapsamına aldı. Daha önce 150 m2'den küçük alana sahip konutların KDV oranı yüzde 18’den 8’e çekilmişti. Bundan sonra kullanım alanı 150 m2'den büyük konutlarda da KDV oranı yüzde 18 yerine yüzde 8 olacak.

Vergi indirimi büyük alanlı konutlarda yüzde 10 dolayında indirim anlamıma geliyor.

Büyük konutlardaki KDV oranı indirilirken akaryakıtların vergilerine zam yapıldı.

Bayram öncesi hükümet akaryakıt üzerindeki vergi yükünü artırdı. Vergi ayarlaması litre başına yaklaşık 20-25 kuruş fiyat artışına yol açtı.

Vergi ayarlaması ile bütçeye yıl sonuna kadar 2 milyar TL gelecek, yılın tamamında 6 milyar TL ek kaynak sağlanmış oldu.

Yılda 2.1 milyon ton benzin 20.5 ton mazot tüketiyoruz. Tarımda tüketilen mazot 2.5 milyon ton dolayında. Çiftçimiz dekar başına 8 litre mazot tüketiyor.

Dekar başı 8 litre mazot tüketen devlete KDV ve ÖTV olarak 19 TL vergi ödüyor.

2016 yılında hükümet mazot desteği olarak hububat, yem bitkileri ve bakliyat üretenlere dekar başına 4.3 TL mazot desteği veriyor.

Zammın 8 litre mazot fiyatına getireceği yük 2 TL.dolayında. Açık anlatımıyla hükümetin mazot desteğinin yarısını zam silip götürüyor.

Tarımda mazotun büyük kısmı üretim öncesi gerçekleşiyor. Çiftçi üretime başlamadan, eline ürün parası geçmeden devlete vergi ödüyor. Hükümet bir yanda tarımda üretimi artırmaya, tarımsal ürün fiyatlarında artışı önlemeye çabalarken, mazot vergisinin yükü üretimi caydıracak. Tarımsal ürünlerde maliyeti artıracak.

Gerçekçi olalım. Olan biteni doğru değerlendirelim. Ülke ekonomisi bakımından tabii ki konut piyasası önemli. Tabii ki 150 m2 üzeri alana sahip lüks konut fiyatlarının ucuzlaması talebi artırır. Ama bizim şimdilerde önceliğimiz nedir ?

Tarımda üretim artışını, tarım ürünlerinde fiyatın gerilemesini istemiyor muyuz?

Kaynak: http://www.dunya.com/kose-yazisi/mazotda-kdv-ve-otv-artisi-ciftciye-yuk-yetiriyor/329895

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları