Otomatik BES'e 1.6 Milyon Kişi Girdi. Çıkan Sayı İse Çok Şaşırttı. Peki Kim Bu Çıkanlar?

MERAK edilen konu şu; 1 Ocak’ta başlayan otomatik katılım uygulaması ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES), kaç çalışan girdi, kaçı cayma hakkını kullanarak, sistemden çıktı? Konuyu ilk olarak, geçen hafta Cuma günü Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gündeme getirdi.

Katıldığı bir televizyon programında açıklama yapan Şimşek, özetle şunları söyledi: “Otomatik BES’te, 12 Şubat itibarıyla 980 bin katılımcı var. Bu iyi bir rakam. Toplanan fon yaklaşık 98 milyon lira civarında. Şu ana kadar cayma hakkını kullananlar, yüzde 26. Oldukça yüksek bir rakam. Maalesef otomatik BES’e ilişkin haksız, olumsuz bir kampanya hissediyorum. Otomatik BES’e devlet tarafından güçlü destek verilirken, ikinci bir emeklilik şansı sunulmuşken, vatandaşların bundan yararlanması gerekiyor. Bu sistemde 100 liraya 25 lira veriliyor, doğru araçlara yatırıldığında ortalama yüzde 10 getirisiyle toplam yüzde 35’lik getiri sağlanabilir. Bu, dünyada eşi benzeri olmayan bir getiri.”


ASIL SORUN BAŞKA

Şunu da belirteyim. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik BES’e ilişkin haksız, olumsuz bir kampanya yürütüldüğünü söylüyor. Doğruluk payı var ama az bir kesim tarafından sistem aleyhine söylemler var; o da bence, kasıtlı değil, sistemin iyi bilinmemesinden kaynaklanıyor. Asıl sorun, otomatik katılıma geçilmede acele edilmesi ve çalışanlara sistemin faydalarının yeterince anlatılmaması. Daha açık şöyle anlatayım. Otomatik katılım uygulamasının çerçevesi geçen senenin Aralık sonlarına doğru çizildi. Bin kişilik şirketlerden başlayacağı bile senenin son günlerinde netleşti. Uygulama

ise 1 Ocak’ta başladı. Aybaşında maaşını peşin alanlar girdi, ay sonunda da geri kalan kişiler giriş yaptı.

Diyeceğim o ki, bu kadar önemli ve geniş kitleleri ilgilendiren uygulamanın tanıtımı, faydalarının anlatımı için bir aylık süre bile tanınmadı. Beklendi ki, vatandaş kendi kendine bilinçlensin. İşte, vatandaşın anladığı bu; sonuç da bu. Otomatik katılımda hep İngiltere örneği veriliyor. İyi de İngiltere’de sistemin altyapısı kuruldu, tanıtımı yapıldı, 5 yıl sonra uygulama başladı. İngiltere’nin 5 yılda geçtiği sisteme biz bir ayda geçtik. Açıkça söyleyeyim, bu şartlarda, bu cayma oranı bile bana göre başarıdır.

Kim Bu Çıkanlar? Neden Çıkıyorlar?

Kim Bu Çıkanlar? Neden Çıkıyorlar?

Aslını isterseniz 571 bin kişinin sistemden çıkması ve cayma oranının yüzde 34’lerde olması o kadar da kötü bir sonuç değil. Önemli olan çıkan bu kişilerin kimler olduğu. Yapılan fizibilitelere göre, mevcut BES’te olan 6.5 milyon kişinin, 2.5-3 milyonunun otomatik katılım kriterlerine uygun olduğu yönündeydi. Ve bu kişiler için otomatik BES, ikinci hatta üçüncü emeklilik planı anlamına geliyor. Nitekim 15 Şubat itibariyle sistemden çıkan 571 bin kişinin 103 bine yakını, çalıştığı işyeri tarafından çok önceden BES’e sokulmuş ve bu kişilerin emeklilik planlarına işveren de katkı yapıyor ki, buna işveren grup emeklilik planı deniyor. Yine sistemden ayrılan 571 bin çalışanın 268 bininin mevcut bir BES planı var, yani daha önceden sisteme girmişler. Kısaca otomatik katılımdan cayanların yüzde 65’i zaten BES’te ve tasarruf ediyor. Bu kişilerin çıkması o kadar da şaşırtıcı değil.


Neden Çıkıyorlar?

- Otomatik katılım ve avantajları çalışanlara iyi anlatılamadı.
- Sosyal medyada yayılan ‘2 ay içinde çıktın çıktın, sonra çıkarsan ceza ödersin’ söylemine kişiler kanıyor.
- Çalışanlar sistemden istedikleri zaman çıkabileceklerini ve çıkarken de birikimlerini neması ile alabileceklerini bilmiyor.
- Mevcut BES’i olanlar, eskisine mi devam etsin, yenisini mi iptal ettirsin konusunda halen tereddütte.
- Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in söylediği, “100 liraya 25 lira veriliyor, yüzde 10 getirisiyle toplam yüzde 35’lik getiri sağlanır’ konusunu kişiler bilmiyor, getirilerin düşük olacağı sanılıyor.
- Prime esas kazanç üzerinden yapılan kesintiler kimi kesimlere yüksek geliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/calisanlarin-yuzde-34u-caydi-40370739

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları