Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan dört siyasi partinin seçim beyannamelerinden ekonomi ile ilgili olan konuları sizlerle paylaşmış, gelecek yazımızın da emeklilerle ilgili vaatler olacağını belirtmiştik.


Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan dört siyasi partinin seçim beyannamelerinden ekonomi ile ilgili olan konuları sizlerle paylaşmış, gelecek yazımızın da emeklilerle ilgili vaatler olacağını belirtmiştik.

Bugün bu konuyu sizlerle paylaşacağız.
Emeklilere ikramiye
TBMM’ de grubu bulunan dört partiden bir tanesi mevcut emeklilere ve bundan sonra emekli olacaklara; Ramazan ve Kurban Bayramları'nda birer maaş ikramiye vereceğini vaat etmektedir. Diğer parti, tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine önümüzdeki dönemde yıllık ilave 1.200 TL vereceğini ve imkânları arttıkça emeklilere ve diğer sosyal gruplara desteklerini artıracağını beyan etmiştir.

Diğer bir parti emeklilere, her yıl Mart ve Eylül ayı içinde “Emekli Destek Ödeneği” adı altında iki aylık net asgari ücret tutarında ödeme yapılacağını, böylece ortalama bin liranın altında aylık alan emekli kalmayacağını taahhüt etmiştir.

Dördüncü parti, emeklilere ikramiyeden söz etmeyip emekli maaşlarının asgari ücretle eşitleneceğini yani 2.000 TL olacağını vaat etmiştir.

Emekli olup çalışanlar
Emekli olup kendi adına çalışanlardan kesilen sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması hususunda dört partide bu uygulamaya son verileceğini bildirgelerinde vaat etmektedirler.

Emekli maaşlarının iyileştirilmesi
Dört partiden bir tanesi, emeklilerin, milli gelir artışından refah payı almasını sağlanacağından, diğeri önümüzdeki süreçte emeklilerin gelir seviyesinin alınacak tedbirlerle yükseltileceğinden bahsetmektedirler.

Diğer ikisinden biri, emekli aylıklarındaki refah payının yükseltileceğini, kesintilerin kaldırılacağını ve aylıklar arasındaki eşitsizliğin giderileceğini vaat etmektedir.

Son parti emekliler için gerçek anlamda intibak yasası çıkarılacağını ve ücret eşitsizliği giderileceğini bildirgesine koymuştur.

Emekli maaş artışları
TBMM'de grubu bulunan partilerden bir tanesi, emekli aylıklarını gıda ürünlerinin enflasyonuna göre artıracağını, bir diğeri, emekli aylıklarındaki artışların, genel enflasyon endeksi yerine, bu kesimin tüketim kalıplarını ve hayat standardını dikkate alan özel bir endekse göre yapılmasını sağlayacağını bildirgelerine taşımışlardır.

Diğer iki parti emeklilere yapılacak zam oranından bahsetmemiş ancak bir tanesi, imkânların artmasıyla birlikte emeklilere desteklerinin artacağını vaat etmiştir.

Emekli hastane katkı payının kaldırılmasından, yurtdışından getirilen araçların Türkiye’de daha uzun kullanılabileceğinden, TOKİ eliyle emeklilerin konut sahibi yapılacağından ve daha başka birçok vaat dört siyasi partinin seçim bildirgelerinde yer almaktadır.

Kaynak: http://www.gazeteyenigun.com.tr/yazar/engin-malay/secim-oncesi-emeklilere-vaatler-31720.html

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları