Tapudan vatandaşları sevindirecek "veraset" çalışması.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce, uzun ve zorlu bürokratik süreçler nedeniyle vatandaşlarda mağduriyete yol açan "veraset ve intikal vergisi" ilişiği kesme uygulamasına yönelik çalışma başlatıldı. Yapılan planlamada, ilişik kesme süreci beklenilmeden tapudaki satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 

Maliye Bakanlığıyla gerçekleştirilecek görüşmeler sonucunda son şekli verilecek çalışmaya göre, veraset ve intikal ilişiği yazısı istenilmeden tapu işlemlerinin yapılması, işlemin bitiminde tapu müdürlüklerince bu konuda Maliyeye bildirimde bulunulması, veraset ve intikal vergisi yönünde işlemlerin Maliyece devam ettirilmesi öngörülüyor. 

Çalışmanın hayata geçmesi durumunda milyonlarca vatandaşın hem maddi hem de manevi açıdan yıprandığı uygulama sona ermiş olacak. 

1957 Yılına Kadar İnceleme Yapılıyor

1957 Yılına Kadar İnceleme Yapılıyor

Mevcut uygulamada Maliye Bakanlığı üzerinden veraset ve intikal ilişik kesme yazısının alınması zorunlu olduğu için bu yazı olmadan tapuda intikal ve sonrası satış gibi işlemler yapılamıyor. 

Maliye Bakanlığınca yazının verilmesinde de, ölen kişinin veraset ve intikal ilişiğinin kesilmesine yönelik 1957 yılından günümüze kadar kapsamlı bir inceleme yapılıyor.

İncelemede bütün murislerin söz konusu taşınmaza yönelik süreçleri araştırılırken, bu incelemenin sonunda ortaya çıkan veraset ve intikal vergisi tahsil ediliyor. Tüm bu işlemlerin sonrasında da tapuya "ilişik yok" yazısı verilerek, taşınmaza yönelik satış ve benzeri işlemlerin yapılabilmesinin önü açılmış oluyor. 

Ancak Maliye Bakanlığınca yapılan incelemelerinde genellikle 1957'den günümüze kadarki süreçte veraset ve intikal vergisinde çok cüzi miktarda rakamlar ortaya çıkarken, bunların da genellikle affa uğradığı veya muafiyet kapsamına alındığı belirleniyor.

Bu nedenle vatandaşlardan herhangi bir tahsilat yapılamazken, vatandaş ve devlet 10 lira gibi bir miktarda ortaya çıkan vergilere karşılık, 100-150 liralık posta masraflarıyla karşı karşıya kalabiliyor.

Vatandaşlar Yakını Nerede Öldüyse Oraya Gitmek Zorunda

Vatandaşlar Yakını Nerede Öldüyse Oraya Gitmek Zorunda

Mevcut uygulamanın vatandaşlar için zorluk yarattığı bir başka yönü ise veraset ve intikal ilişik kesme yazısının alınabilmesi için kişinin yakının öldüğü son ikamet yerinde işlem yapılması zorunluluğunun bulunması. 

Örneğin, Edirne'de yaşayan fakat babası Diyarbakır'da vefat eden bir vatandaş, bu işlemi sadece Diyarbakır'da gerçekleştirebiliyor.

AA (MUHASEBE TÜRK)

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları