Türkiye Varlık Fonu'nda çalışmaların devam ettiğini belirten Ekonomi Bakanı Zeybekci ekim ayı içinde fonun dünya finans piyasalarında yerini almasını istediklerini söyledi.


Türkiye Varlık Fonu'nda çalışmaların devam ettiğini belirten Ekonomi Bakanı Zeybekci ekim ayı içinde fonun dünya finans piyasalarında yerini almasını istediklerini söyledi.

5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi"nde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Varlık Yatırım Fonu'na ilişkin gelişmelere değinerek, şirket ana sözleşmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini, ekim ayı içinde de fonun dünyadaki tüm finans piyasalarında yerini alan önemli aktörlerden biri haline gelmesini istediklerini sözlerine ekledi. Zeybekci, "Ortalama ihracattaki kilogram fiyatımızı 2-2,5 dolar seviyesine getirmediğimiz sürece bu ülkenin taşını, toprağını nesi var nesi yoksa satsak bile 500 milyar dolarlık ihracat hedefimize, 25 bin dolarlık milli gelir seviyesine yürümemiz zor" ifadelerini kullandı.

Kendi devimizi yaratalım

Zeybekci, yurtdışında markalaşmayı da ciddi anlamda desteklediklerini belirterek, "Kendi devlerimizi, markalarımızı, tasarımlarımızı yaratmak zorundayız" dedi.  

Sanayi Devrimi'ne hazır olun

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de, yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içindeki payını yüzde 4'ten yüzde 15’e doğru çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Özlü, her sektörün 4. Sanayi Devrimi'ne hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizerek, bir platform oluşturacaklarını, 4. Sanayi Devrimi ile ilgili tüm politikaları da bu platform aracılığıyla belirleyeceklerini söyledi.  

Arçelik, Vestel ve Kordsa'ya Ar-Ge ödülü

En başarılı Ar-Ge merkezlerinin ödüllendirildiği törende birincilik ödülünü Arçelik AŞ adına Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, ikincilik ödülünü Vestel AŞ adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, üçüncülük ödülünü de Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San. Tic. AŞ adına Cenk Alper aldı.

Projeler ticarileşecek

Özlü, şu anda 272 Ar-Ge merkezinde 27 bin 500 nitelikli personel çalıştığına işaret etti. Özellikle Ar-Ge'de ticarileşmeye daha fazla odaklanacaklarını vurgulayan Özlü, "Ar-Ge projelerinin meyvelerini toplamaya başlayacağız" dedi.

 

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/ekonomi/turkiye-varlik-fonu-ekimde-dunya-c2piyasalarinda-c2/haber-552521

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları