Geçtiğimiz Cuma günü; “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” kutlamaları başladı. Bu kutlamalar 18 Aralık 2015 tarihinde sona erecek.

Geçtiğimiz Cuma günü; “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” kutlamaları başladı. Bu kutlamalar 18 Aralık 2015 tarihinde sona erecek.

Ülkemizde Yerli Malı Haftası kutlamaları; 2’nci Dünya Savaşı sonrası yaşanan ekonomik sıkıtının ardından yabancı ülkelere para akışının önünü kesmek ve toplum bilincinin artırılmasına yönelik olarak başladı.

1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’nde; yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Bu amaçla dönemin Başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada; “ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını” anlattı.

1946 yılından itibaren 12 Aralık günü “Yerli Malı Haftası” olarak kutlanmaya başlandı. 1983 yılında adı “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak değiştirildi.

Bu hafta yerli tüketimin bilincinin artırılmasının yanı sıra; parada, eşyada, enerjide, zamanda ve sağlıkta tutum yolları da anlatılmaktadır.

İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen

toplantıda;
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı

Zekeriya Mutlu, İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin, Gümrük ve Ticaret İl Müdürü Cevat Akgönüllü ile Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Engin Bişar birer konuşma yaptılar.

Ülkemizde önceden daha fazla önem verilen ancak son yıllarda eski önemini kaybeden Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nın günümüzde yeniden öneminin arttığına dikkat çeken İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu “Üretim ve tüketim deseni uyumsuzluğunun giderilmesi, cari açığın azaltılması, işsizlikle mücadelede başarılı olunması, ülke kaynaklarının daha etkin kullanılabilmesi açısından halkımız tüketim yaparken öncelikle ülkemizde üretilen mallara öncelik vermelidir. Türkiye’de üretilen ürünlerin barkodu 869 ile başlamaktadır. Dolayısıyla, vatandaşlarımızın satın aldıkları malları seçerken barkodlarının 869 ile başlamasına dikkat etmesi, benzer yerlisi varsa ithal ürünü tercih etmemesi bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

İletişim alanındaki gelişmelerle zengin ülkelerin tüketim kalıplarının görülebilmesi, iç ve dış kaynaklardan beslenen kredi sistemi aracılığıyla gelirin çok ötesinde harcamaların yapıldığını belirten Zekeriya Mutlu “Türk halkı son yıllarda bir tüketim patlaması gerçekleştirmiş, ülkemizde tasarruf oranı yüzde 20'lerden yüzde 12'lere gerilemiştir. Aşırı tüketim sonucunda cari açık milli gelirin yüzde 5-6’larına tekabül eder hale gelmiştir. Bunlar Türkiye için oldukça yüksek oranlardır ve burada AVM'lerin de kritik rolü olmuştur. AVM’ler hem tüketimi kamçılamış hem de buralarda satılan malların daha çok ithal ürünlerden oluşması nedeniyle cari açığı beslemiştir” diye konuştu.

Türkiye’de yılda 1 milyon cep telefonunun satıldığını, bunun da yılda 10 milyar lira yaptığını kaydeden Bilim Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Engin Bişar, “Bu konuda özellikle kamuya yapılan alımlarda yüzde 15 yerli malı şartı getirildi. Elimizden geldiğince yerli malını özendirmek ve kullanmak için çaba sarfetmek zorundayız. Özellikle bilişim ve otomotiv sektöründe dikkatli olmamız lazım. Örneğin Fransa da yabancı kelimeyle yerli malı ürünün reklamı dahi yapılamıyor. ‘Vatanını seven insan yabancı ürün almaz; benim param var istediğimi alırım’ şeklinde iki görüş var. Dilerim birinci görüş Türkiye’deki hakim görüş olur” dedi.

İthal ürünlerin tüketiminin artışını yöresel ürünlerin arttırılmasıyla önlenebileceğini belirten Gümrük ve Ticaret İl Müdürü Cevat Akgönüllü de “Yerli mallarında yöresel ürünlere yönelmeliyiz, esnafımızı bu konuda desteklemeliyiz. Yöremize sahip çıkarsak ülkemizin geneline sahip çıkacağımızı düşünüyorum” dedi.

Yerli ürünlerin kullanılması adına her türlü çalışmayı yaptıklarını dile getiren İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin de “Son günlerde yerli otomobil prototipinin ön çıkmasıyla devrim otomobilini kötüleyen güçlerin yeniden sahneye çıkarak yeni yerli otomobilin kötülenmesi ortamını yaratmışlardır. Devrim otomobillerini başına gelen bu kez de prototipi çizilen yeni yerli otomobilimiz için sahneye konmuştur“ dedi.

Bu haftanın önemini vurgulayan tüm konuşmacılara canı gönülden katılıyorum. Son söz olarak bize çocukluğumuzda öğretilen cümle ile yazıma son veriyorum: “Yerli Malı Yurdun Malı, Herkes Onu Kullanmalı.”

Kaynak: http://www.gazeteyenigun.com.tr/yazar/engin-malay/yerli-mali-haftasi-31991.html

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları