Yurtdışından internet reklam hizmeti alan şirketlerin faturaları stopaja tabi mi? - Berker Bostancı

Yurtdışından Google, Facebook gibi firmalardan reklam hizmeti alan şirketlerin ilgili dönemlere ait faturalarında tevkifat yapılacak mı yapılmayacak mı sorusu aklımıza geliyor. Muhtasar beyannamesiyle bildirilecek mi?

Gelir Vergisi Kanunu Madde 6.’da “Türkiye’de yerleşmiş olmayan (dar mükellefler) gerçek kişiler sadece Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve iratlar üzerinden vergilendirilirler.” hükmü göz önüne alınarak yine aynı kanunun Kazanç ve İradın Türkiye’de elde edilmesi şartı 7.Maddede “Ticari kazançlarda: Kazanç sahibinin Türkiye'de işyerinin olması veya daimi temsilci bulundurması ve kazancın bu yerlerde veya bu temsilciler vasıtasıyla sağlanması” şeklinde hüküm altına alınmıştır.

Dolayısıyla Türkiye’de yerleşik şirketlerin, Türkiye’deki işyeri veya daimi temsilcisi bulunmayan dar mükelleflerden almış olduğu hizmet faturasını kesintiye tabi tutmayarak muhtasar beyannamesine konu etmemesi gerekmektedir.

Hürses

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları