İlhan Bulut yazıyor... 1 Milyon Liralık Yatırım Yap 450 Binini Teşvik Al

Yatırımlara ilave bir teşvik düzenlemesi geldi. 7/9/2016 tarihinde yürürlüğe giren ve özellikle bölgesel teşvik uygulamalarından yararlanacak olan yatırımcının yüzünü güldüren 2016/9139 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’ndan sonra sanayiciye bir sevindirici haber daha geldi.

22 Şubat 2017 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2017/9917 sayılı karar özellikle kurumlar vergisi veya gelir vergisi teşviğinden yararlanmak isteyenlerin yüzünü güldürdü. Karar nasıl bir düzenleme getiriyor? Karar 2017 yılında yapılacak bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik teşvik uygulamaları kapsamında yapılan yatırım harcamaları için vergi indirim desteğine uygulanacak yatırıma katkı oranını, herbir bölgede geçerli olan yatırıma katkı oranına 15 puan ilave edilmek suretiyle ve kurumlar vergisi veya gelir vergisi indirimi tüm bölgelerde yüzde yüz oranında ve yatırım döneminde uygulanabileceğini vurguluyor.

Karardaki kanun metniyle değil de her kesimin anlayacağı bir dille açıklayacak olursak; Örneğin Bursa bölgesinde ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın 2017 yılında yapacağı yatırımlar için yüzde 30 olan vergi indirimi mevcut teşvik belgesi üzerinde herhangi bir revizyona gitmeden yüzde 45’e çıkarılmıştır. Yani 2017 yılında 1 milyon TL’lik yatırım bir nevi 450 bin TL’lik vergi bonusu sağlamaktadır.

Öteden beri savunulan teşvik verilecekse nakit teşviklerle sübvanse ederek ekonominin sistematiğini bozmaktaysa, bu yapılan düzenlemeler gibi sanayicinin ödeyeceği vergilerden indirim yoluna giderek hem teşvik mantığını etkin bir şekilde kullanmış oluruz hem de piyasa düzeni bozulmamış olur.Şu anda Ekonomi Bakanlığı’ndaki yoğunluğa bakıldığında düzenlemelerin isabetli olduğunu da görüyoruz.

http://www.dunya.com/kose-yazisi/1-milyon-liralik-yatirim-yap-450-binini-tesvik-al/351654

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları