Anne yanında ev hizmetleri kapsamında sigortalı olunabilir mi? - Sezgin Özcan

1966 doğumluyum. 1996 yılında SSK girişim var ancak üç aylık bir çalışmanın dışında hiç çalışmadım. İsteğe bağlı sigortalılık (SSK-4/a kapsamında) için başvurmak istedim, SGK'daki memur başvuru formumu kabul etmedi. Sebebi de bana verilen formun aslında tarımda çalışanlar için olması ve benim tarımda çalışmıyor olmam. Tekrar SSK'ya gidip şansımı bir kez daha denemek istedim. Bu sefer bana başka bir memur yeni bir alternatif sundu. Annem 81 yaşında ve birçok konuda yardıma muhtaç. Ben de ona yardımcı oluyorum. Bu yüzden memur bana (10 günden fazla) ev hizmetleri için başvurmamı önerdi. Dediğine göre bu benim için isteğe bağlı sigortadan daha avantajlıymış. Ben de bu sigortayı başlattım. Benim size danışmak istediğim, bunun gerçekten öyle olup olmadığı, 3600 günle emeklilik hakkımın devam edip etmediği. İsmi saklı

Aynı konutta birlikte yaşayan ve üçüncü derece dahil bu dereceye kadar hısımlar arasında ve aralarına dışarıdan başka kimse katılmaksızın, yaşadıkları konut içinde yapılan işlerde çalışanlar sigortalı sayılmadıklarından, aynı evde oturan üçüncü derece dahil bu dereceye kadar hısımlar tarafından ev hizmeti işlerini yapanlar ek-9. madde kapsamında sigortalı sayılmıyorlar. Annenizle aynı evde oturmuyorsanız, annenizin de size ücret ödemesi koşuluyla 5510 sayılı Kanunun ek-9. maddesi kapsamında ev hizmetlerinden on günden fazla çalışan olarak anneniz tarafından sigortalı çalıştırılmanızda sakınca yok. 3600 prim günüyle, 58 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

 

33 yaş şartı size özel

1 Temmuz 1999 tarihinde ilk kez sigortalı oldum. Sigortalılık sürem 15 yıldan, prim günüm 3600 günden fazla olduğundan kıdem tazminatı alarak işten ayrılmak istiyorum. SGK’dan "kıdem tazminatı alabilir" yazısı istedim. Bir yetkili, “henüz 33 yaşımı doldurmadığımdan 15 yıl ve 3600 gün şartlarını sağlasam da kıdem tazminatı alarak işten ayrılamayacağımı” söyledi. Bu maddenin hangi kanunda olduğunu sorduğumda ise 4447 sayılı Yasada olduğunu söyledi. Yasayı baştan sona inceledim, ancak böyle bir maddeye rastlamadım. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan kişinin 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 gün prim şartlarını sağlaması halinde "kıdem tazminatı alabilir." yazısı alma hakkı var mıdır yok mudur? İlla 33 yaşını bitirmiş olma şartı var ise bu hangi kanunun hangi maddesinde yer almaktadır? Yeşim Kösem

15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günüyle “kıdem tazminatı alabilir” yazısı almak ve buna bağlı olarak kıdem tazminatına hak kazanarak işten ayrılmak için 33 yaşını doldurmuş olma şartı yok. 33 yaşını doldurmuş olma şartı sizin özel durumuzdan kaynaklanıyor olmalı.

Şöyle ki; 1 Nisan 1981 tarihinden sonra sigortalı olanların emeklilik şartlarının tespitinde 18 yaşından önce başlayan sigortalılık tarihi dikkate alınmakla birlikte, sigortalılık süresi şartı açısından 18 yaşın doldurulduğu tarih sigortalılık süresinin başlangıcı kabul ediliyor.

33 yaşınızı doldurmuş olmanız gerektiği söylendiğine göre, sigorta başlangıcınız 18 yaşından önce olmalı. Bu durumda 15 yıllık sigortalılık süreniz 18 yaşınızı doldurduğunuz tarihte başlar. Üzerine 15 yıl sigortalılık süresi eklendiğinde (18+15)= 33 yaşınızı doldurduğunuzda 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamış olursunuz. Sonuç itibariyle, “kıdem tazminatı alabilir” yazısı için aranan şart 33 yaşınızı doldurmuş olmanız değil, 15 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olmanız. Sigorta başlangıcınız 18 yaşından önce olduğundan da 15 yıllık sigortalılık süresini 33 yaşınızı doldurduğunuz tarihte tamamlamış oluyorsunuz.   

 

Evli kız çocuğuna babadan aylık bağlanmaz

Komşumuz hanımefendinin hayatta kimsesi yok. Önce anneyi, 2006’da da SSK emeklisi babayı kaybetmiş, evladı yok. SSK emeklisi olan eşi alkolik, şiddet uyguluyor, evine bakmıyor. Hanımefendinin hiçbir işi, geliri, güvencesi yok. Eşinin tehditleri nedeniyle boşanma davası da açamıyormuş. “Vefat eden babamın maaşını alabilir miyim?” diye sorar. Çaresiz, bir çıkış arar, ne yapılabilir? Zeki

Çalışmayan, kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı olmayan kız çocuğuna bekar, evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmış olması halinde SSK’lı babasından aylık bağlanır. Komşunuz hanımefendi evli olduğu sürece maalesef babasından aylık alamaz.

Sözcü

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları