Annem ve babam kardeşimin primlerini geri alabilirler mi? - Sezgin Özcan

15 Haziran 1976 doğumlu kardeşim, 1999 depreminde vefat etti. Kendisi bekârdı. 1200 gün prim ödemesi vardı. Kardeşimin vefatından dolayı ödenmiş primlerini annem ve babam SGK’dan alabilirler mi? Mehmet Balbal

Toptan ödeme (prim iadesi), ölüm aylığı bağlanması için sigortalıda aranan şartların sağlanamamış olması nedeniyle, ölen sigortalıların hak sahiplerine aylık bağlanamaması halinde mümkün oluyor. Diğer bir deyişle toptan ödeme, sigortalıda aranan şartların, hak sahiplerine aylık bağlanması için yeterli olmaması halinde, yine hak sahiplerine yapılıyor.

Kardeşinizin vefat tarihinde geçerli olan yasa hükümlerine göre 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 prim günü olan sigortalının hak sahiplerine aylık bağlanıyor. Kardeşinizin prim günü 900 günden fazla. Vefat tarihi itibariyle 5 yıl sigortalılık süresi de varsa, anne ve babanız hak sahibi olarak aranan şartları sağlaması halinde kendilerine aylık bağlanır. Aylık bağlanabilen durumda da toptan ödeme yapılmaz. Kardeşinizin 5 yıllık sigortalılık süresi yoksa anne ve babanız hak sahibi olarak aranan şartları taşıyorlarsa primlerin iadesi söz konusu olabilir.

Ana ve babanın hak sahibi olabilmesi için ana ve babanın geçiminin ölen sigortalı tarafından sağlandığının sosyal güvenlik denetmeni tarafından tespit edilmesi gerekiyor. 

 

Babamdan ölüm aylığı bağlanabilir mi?

Emekli Sandığına tabi ve boşanmış bir kadınım. Emekli Sandığına tabi emekli olan babamı kaybetmiş bulunuyorum. Babamdan ölüm aylığı bağlanabilir mi? Hülya Bilge

Emekli Sandığına tabi olduğunuzdan, Emekli Sandığına tabi babanızdan ölüm aylığı bağlanmaz. 4/a (SSK) veya 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olsaydınız, babanızdan ölüm aylığı bağlanırdı.

 

Annenizin 5400 prim günü olması gerekiyor

10 Haziran 1961 doğumlu annemin, 1 Mart 2004 başlangıçlı, 2004 yılına ait 80 günlük primi var. 11 Mayıs 2011 tarihinden bugüne tarım Bağ-Kur primi yatırıyor. En erken emekli olması için daha ne kadar prim yatırması gerekir? Hanım Yanık

Anneniz emeklilik için 15 tam yıl (5400 gün) prim ve 60 yaş şartlarına tabi. 60 yaşını daha önce dolduracağından, ara vermeden prim ödemeye devam etmesi halinde 21 Şubat 2026 tarihinde 5400 prim gününü tamamlar ve emekli olmaya hak kazanır.

http://www.sozcu.com.tr

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları