Anneye Hem Para Hem İzin - Faruk Erdem

Türkiye'de son yıllarda yapılan düzenlemelerle başta anneler olmak üzere hem çalışan hem de çalışmayan kadınlar için çok önemli düzenlemeler hayatımıza girdi. Daha önce türlü zorluklar yaşayan, özellikle hem anne olup hem de çalışmakta zorlanan kadınlar artık sağlanan hem maddi destekler, hem de kolaylaşan şartlar sayesinde iş hayatında daha çok yer almaya başladı. Doğum parasından, yarım gün çalışmaya, erken emeklilikten dadı desteğine kadar birçok avantaj kadınlarımız için yürürlükte.

Bunlardan bazılarını kısaca hatırlatmak istiyorum.

DOĞUM PARASI: 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan her ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için ise 600 lira ödeniyor. Annenin çalışıp çalışmadığına bakılmıyor.

DOĞUM VE SÜT İZNİ: Kadınlar doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra (doktor raporuyla uzayabilir) 8 hafta olmak üzere 16 haftalık izin hakkına sahip. Çoğul gebelik durumlarında bu süreye 2 hafta daha ekleniyor.

Doğum yapan kadın işçinin talebi olursa çocuk sayısına göre 6 ay kadar ücretsiz izin kullanma hakkı da bulunuyor. Bu süre memur annelerde 24 aya kadar çıkabiliyor. Kadınların ayrıca günde 1,5 saatlik süt izinleri de bulunuyor.

YARIM GÜN İZİN: Analık izninin bitiminden itibaren kadın işçi ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere 1. doğumda 60 gün, 2. doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin veriliyor.

İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ: Sigortalı kadınlara kullandığı 16 haftalık doğum izni süresinde geçici iş görmezlik ödeneği veriliyor.

Ödenek yatarak tedavilerde günlük kazancının yarısı, ayaktan tedavilerde ise üçte ikisi olarak ödeniyor.


DADI VE TORUN PARASI: 
Çalışan annelere belli bir gelirin altında olmaları şartıyla buldukları dadılar için maaş ödeniyor.

Ayrıca eğer çocuğa anneanne ya da babaanne bakıyorsa onlara da belli şartlarda maaş ödeniyor. Her iki para için de başvurular internetten yapılıyor.

6 YIL ERKEN EMEKLİLİK: Kadın çalışanlar sigortadan sonra yaptıkları üç doğumu borçlanarak 2160 gün (6 yıl) kazanıyor. Yaşı dolmuş bir anne bu sayede primini tamamlayarak 6 yıl erken emekli olabiliyor.

Yeniasır

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları