Sezgin Özcan yazıyor... Banka Sandığından Emekli Olanlar Promosyon Alabiliyor Mu?

Babam özel bir bankanın emekli sandığından emekli. Promosyon alabiliyor mu? Nurettin Sezener

Emeklilere promosyon ödemesi ile ilgili protokol, bankalar ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında yapıldı ve SGK tarafından aylık ödenen emekli, dul ve yetimleri kapsıyor. Özel emekli sandığı olan bankalar, emeklilerinin maaşlarını kendi bankaları üzerinden ödüyorlar. Söz konusu banka sandığı emeklilerinin promosyon almaları ancak emekli maaşlarını başka bankaya taşıyabilmeleri halinde söz konusu olabilir. Bunun için de emekli maaşlarını başka bankaya taşıma haklarının olup olmadığına bakmak gerekiyor.

 

İkramiye farkı için yeniden başvurmanız gerekmiyor

Emekli Sandığından 1993 yılında emekli oldum. Fiili 40 yıl çalıştım. Emekli ikramiyem, 30 yıl üzerinden ödendi. 10 yıllık ikramiye farkı için SGK’ya başvurdum, henüz bir cevap alamadım. İdare Mahkemesinde dava açtım ve davam devam etmektedir. İkramiye farkım için bir yıl içerisinde tekrar başvurmam gerekir mi yoksa mahkemenin neticesini mi bekleyeceğim? Hüseyin Fahri Çiğdem

30 yılı aşan hizmet sürelerine ilişkin ikramiye farkı için sizin gibi dava açmış olup davası henüz sonuçlanmamış olanların yeniden başvuru yapması gerekmiyor. İkramiye farkınız, 27 Ocak 2017 tarihinden itibaren üç ay içerisinde, dava öncesi yaptığınız başvuru tarihinden itibaren işleyecek kanuni faiziyle birlikte ödenecek.

 

54 yaşınız dolduğunda emekli olabilirsiniz

10 Şubat 1980 doğumluyum. 1 Aralık 1997 ilk işe giriş tarihim. 5719 gün primim var. Kamuda ama sigortalı olarak sözleşmeli çalışıyorum. Emeklilik şartlarımı öğrenebilir miyim? Ruhiye Çiftci

Emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 prim günü ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. En az 5975 prim günüyle 54 yaşınızı dolduracağınız 10 Şubat 2034’de emekli olabilirsiniz.

http://www.sozcu.com.tr

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları