Sezgin Özcan yazıyor... Emekli ve Dul Aylığı İçin Ayrı Ayrı Promosyon Ödenir Mi?

Bir emeklimiz, kendi SSK emeklisi olup (A) bankasından emekli maaşını almakta. Geçen yıl vefat eden Emekli Sandığından emekli eşinden bağlanan dul maaşını da (B) bankasından almaya başladı. Bu durumda alacağı promosyon ne olur? Her iki bankadan ayrı ayrı mı yoksa iki maaş toplamına denk gelen promosyon miktarını mı alır? Mehmet Ekici

Kendi emekli aylığı ile eşinden aldığı ölüm (dul) aylığı iki ayrı aylık olduğundan, her ikisi için de ayrı ayrı promosyon alması gerekir. Ancak eşinden aldığı dul aylığı karşılığı ödenecek promosyon tutarı, eşinden bağlanan aylığın aylık bağlama oranına göre olabilir. Örneğin eşin emekli aylığına göre belirlenen promosyon tutarının yüzde 75’i kadar promosyon ödenir.

 

Emeklilik şartlarınız sigorta başlangıç ay ve gününe göre değişir

1965 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1998. 4100 gün sigortam var. Ne zaman emekli olurum? İbrahim Pilavcı

Sigorta başlangıcınız 23 Kasım 1998 tarihinden önce ise 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 prim günü ve 57 yaş; sonra ise 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 prim günü ve 58 yaş şartlarını sağladığınızda 4/a (SSK) statüsünden emekli olmaya hak kazanırsınız. Sigorta başlangıcınızdan önce askerlik yaptıysanız, askerlik borçlanması emeklilik tarihinizi bir yıl geri çekebilir.

 

Yedek subaylık hizmet süremi saydırabilir miyim?

Doğum tarihim 16 Kasım 1966, SSK girişim 1 Kasım 1989. Şu ana kadar 8263 prim günüm var. Ağustos 1992-Ağustos 1993 yılları arasında OHAL bölgesinde yedek subaylık yaptım (3 ay sınıf okulu, 9 ay yedek subaylık). Askerlikteki fiili hizmet süremi saydırabilir miyim, bana faydası ne olur? Yedek subay okulu borçlanması yaptırabilir miyim, bana faydası ne olur? En erken ne zaman emekli olabilirim? Umran Bülent Doğan

Yedek subaylık döneminize ilişkin 9 aylık fiili hizmet süresi ile bunun karşılığı olarak hak kazandığınız 2 ay 8 günlük fiili hizmet zammı süresi prim gün sayınıza ilave edilir. Bu da emekli aylığı bağlama oranınızı yüzde 1,5 oranında artırır. İsterseniz yedek subay okulu dönemini de borçlanabilirsiniz. Ancak prim gününüz yeterli olduğundan, borçlanma primi ödemenize gerek yok.

Emekliliğiniz için gereken 25 yıl sigortalılık süresi ile 5450 prim günü şartlarını sağlamışsınız. 51 yaşınızı dolduracağınız 16 Kasım 2017’de emekli olmaya hak kazanıyorsunuz. Yedek subaylık dönemine ilişkin hizmet sürenizin birleştirilmesi için bir an önce SGK’ya başvurursanız, emeklilik işlemleriniz hizmet birleştirmesinden dolayı gecikmez.

 

Eşiniz 3600 prim gününü tamamladığında emekli olur

Eşim 1 Nisan 1960 doğumlu olup, 13 Şubat 1984’te SSK’ya girmiştir. 125 gün prim ödemesi var. Daha sonra 2 Ocak 1985’te Bağ-Kur sigortalısı olup, 5 yıl 6 ay 15 gün prim ödemesi var. 17 Nisan 2014’ten itibaren Ek-5 tarım sigortası ödemektedir. Eşim ödediği bu primle SSK’dan emekli olabilir mi? Hangi tarihte emekli olabilir? Bağ-Kur ile SSK’yı ne zaman birleştirmelidir? Ali Topal

Eşiniz SSK statüsünden emeklilik için 3600 prim günü ve 58 yaş şartlarına tabi. Ek-5 tarım sigortası kapsamında toplam 1480 gün prim ödediğinde 3600 prim gününü tamamlar. Prim günü dolana kadar 58 yaşını da doldurmuş olacağından, 3600 prim gününü tamamladığında emekli olmaya hak kazanır. Emekli olmasına altı ay kala Bağ-Kur prim günlerinin SSK prim günleriyle birleştirilmesi için başvurabilir.

http://www.sozcu.com.tr

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları