Emekliye İkinci Zam - Faruk Erdem

Ocak’ta zamlı maaşlarını alan ve promosyon ödemelerine kavuşan emekliler için yeni zam hesapları da başladı. Üstelik enflasyon farkı da bekleniyor. İşte emeklilerin alacakları zam oranları...

Promosyon ödemeleri devam ederken emeklilerin bu yıl alacakları ikinci zam oranları da belli olmaya başladı. Özellikle enflasyon rakamlarının yüksek çıkması emeklilerin zam oranlarını da artıracak. Zam oranlarında, yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon belirleyici olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı tahmini yüzde 4 civarında.
Memur emeklilerinin ise çifte zam alacağı beklentisi var. Bu konudaki öngörü 'yüzde 4 zam + yüzde 1 enflasyon farkı' şeklinde.
Enflasyona göre tüm emeklilerin zam oranı yükselebilecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl Ocak ve Temmuz'da, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. Merkez Bankası'nın daha önce açıkladığı enflasyon tahminlerine göre, bu yılın ilk yarısında enflasyon yüzde 4 civarında gerçekleşecek.
Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 4 olacak.

6 AYLIK RAKAMLAR

Memur emeklilerine ise Temmuz'da, toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 zam yapılacak.
Ayrıca ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, bu da Temmuz'da maaşlara yansıtılacak. Merkez Bankası'nın yüzde 4'lük tahmini, memur emeklilerinin enflasyon farkı alacağını ortaya koyuyor.
Bu tahmin gerçekleşirse, memur emeklileri çifte zam alacak, maaşlara yüzde 4 artış + yüzde 1 enflasyon farkı yansıtılacak.
Ancak enflasyon tahminden daha yüksek çıkarsa, hem SSK ve Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin Temmuz zammı daha da yükselecek.

TAZMİNAT BEKLEMEZ


Bir şirkette 5 yıldır çalışıyorum. İşveren küçülmeye gideceğini söyleyerek çıkışımızı verdi. Ancak henüz tazminatım ödenmedi. Acaba tazminatın ödenmesi için bir süre geçmesi gerekiyor mu? Metin AKSU 

İşveren tarafından sözleşmeniz feshedildiği için hem kıdem tazminatını hem de işsizlik maaşını hak ediyorsunuz. Çıkış yazınızla birlikte en geç bir ay içerisinde İŞKUR'a başvurup işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşverenin kıdem tazminatınıgeciktirme hakkı yok. Sözleşme feshedildikten hemen sonra tamamını nakit olarak ödemek zorunda. Taksit, senet, çek gibi uygulamalar sizin isteğiniz dışında yapılamıyor.

PROMOSYON SÜRESİ YOK

Emeklilere ödenen promosyonu almak için bankaya müracaat edeceğim. Acaba ödeme için bir süre veriliyor mu? Kaç günde hesabıma para yatar? Memduh ŞAHİN 

Promosyon ödemeleri geçtiğimiz ay başladı ve yaklaşık 6 milyon emeklimiz parasını cebine koydu. Promosyon için söylediğiniz anlamda bir süre yok. Bankalar sözleşme imzaladığınız zaman bir iki gün içinde ödemeyi yapıyor. Hatta bazı bankalar için ATM'de onay vermeniz yeterli. Para hemen hesabınıza geçiyor. O yüzden vakit kaybetmeden bir banka seçerek sözleşmenizi imzalayın veparanızı güle güle harcayın.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM


1967 doğumluyum. 1991 yılında Bağ-Kurlu oldum. 1999 yılında kapattım. 3145 günüm var, ne zaman emekli olabilirim. Müzeyyen YÜCER

Emeklilik şartlarınız 7200 gün ve 50 yaş. 4320 gün daha prim ödeyip emekliolabilirsiniz. SSK'ya geçerseniz bugün itibariyle emeklilik tarihiniz 21.05.2024. Eğer Bağ-Kur'dan devam ederseniz 01.04.2029 olacak. 

01.09.1995 ilk işe giriş tarihim. 12.01.1968 doğumluyum. 3614 günüm var. 1992, 1994, 2004 doğumlu üç evladım var. 3600 günden emekli olmak istiyorum. Nergis KIRIT 

20 yıl 52 yaş ve 5825 prim günü şartlarınız var. Bir çocuk için borçlanıp 720 günkazanırsınız. 1.941 gün daha çalışıp emekli olabilirsiniz.
3.600 günden emeklilik için ise 58 yaşını beklemeniz gerekiyor.

18.05.1993 sigorta girişim var. 02.12.1970 doğumluyum. 6.200 günüm var. Mehmet KARA

25 yıl 54 yaş ve 5675 gün şartlarınız var. Priminiz dolmuş. Yılınız önümüzdeki sene tamamlanacak. Yaşınızın dolacağı 02.12.2024'te emekli olursunuz.

http://www.yeniasir.com.tr

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları