Engelli raporuma istinaden emekli olabilir miyim? - Sezgin Özcan

1 Aralık 1965 doğumluyum. 17 Eylül 1997’de kamuda memur olarak göreve başladım. Halen çalışıyorum. 1 Aralık 1993-31 Mart 1995 arası asteğmen olarak görev yaptım (bu sürenin ilk üç ayı öğrenci, net olarak tam 1 yılı subay). Hizmet birleştirmemi yaptım. Hangi tarihte emekli olabilirim? Ve de yüzde 43 engelli raporuma istinaden emekli olma durumum var mı? Hakkı Yıldırım

Emeklilik için 25 yıl fiili hizmet süresi ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Yedek subay olarak görev yaptığınız süre karşılığı hak kazandığınız 3 aylık fiili hizmet zammı süresi emeklilik yaşınızdan indirilir. 25 yıl fiili hizmet süresiyle 55 yıl 9 aylık yaş şartını sağladığınızda emekli olmaya hak kazanırsınız.

Engelli hakkıyla emeklilik için hizmet süreniz yeterli, ancak engellilik durumunuzun çalışmaya başlamadan önce veya sonra olmasına göre prosedür değişiyor.

Yüzde 43 oranında engelli olduğunuza ilişkin raporunuzu çalışmaya başlamadan önce aldıysanız, isteğiniz halinde emekli olabilirsiniz.

Engelli raporunuz çalışmaya başladığınız tarihten sonra ise SGK’ca yetkilendirilen bir hastaneye sevkiniz, hastane sağlık kurulunca düzenlenecek rapor ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, SGK Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranınızın en az yüzde 40 olduğunun kabulü gerekiyor.

 

Anneniz 25 yılı veya 7000 prim gününü tamamlamalı

Annemin 19 Nisan 2004 tarihinde SSK başlangıcı, şu an 4356 prim günü var ve çalışmaya devam ediyor. 1 Ocak 1960 doğumlu olan annem, ne zaman emekli olur? SGK’dan sorduğumuzda, “25 yıla tabi” diyorlar. Sizce kaç yıla emekli olur? Keramettin Doğan

Annenizin 4500 prim günüyle emekli olabilmesi için 25 yıllık sigortalılık süresi gerekiyor. 4500 prim günüyle, 25 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı 19 Nisan 2029 tarihinde emekli olmaya hak kazanır. Diğer bir seçenek olarak 7000 prim gününü tamamladığında da emekli olabilir.

 

Babanız hizmet tespit davası açabilir

Kapıcı dairesinde oturuyoruz. 10 yıldan beri babama sigorta yapmadılar, babam da zor durumda kaldığı için hastanede işe girdi. İhbar etsek bir hak talep edebilir miyiz? Enver Doğan

İşe giriş bildirgesi ve prim belgeleri işveren tarafından verilmeyen veya çalıştıkları Kurumca tespit edilemeyen sigortalıların, çalıştıklarını, hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içerisinde mahkemeye başvurarak alacakları ilam ile ispatlamaları halinde, mahkeme kararında belirtilen aylık kazançları toplamları ile prim ödeme gün sayılarının dikkate alınması mümkün. Babanızın apartman görevlisi olarak son çalıştığı tarihi izleyen aybaşından itibaren beş yıl geçmediyse hizmet tespit davası açabilir.

http://www.sozcu.com.tr

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları