Sezgin Özcan yazıyor... Ev Hizmetlerinde Haftada 4 Gün Çalışanların Sigortalılığı

Haftada 4 gün evimizde yardımcılık yapan kadını nasıl sigorta yaptırabiliriz? İsmail Tamer Altılar

Çalıştıran ve çalışan olarak birlikte imzalayacağınız “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge” ile çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar ilgili SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine bildirim yapmanız gerekiyor. Bildirimde beyan edilen hususlarda herhangi bir değişiklik olmadığı sürece yeni bildirim yapmanız gerekmeyecek.

Çalışan hakkında uzun ve kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası hükümleri uygulanacak. Bildirgedeki gün sayısı ve prime esas günlük kazanç beyanına göre hesaplanacak aylık kazanç tutarı üzerinden yüzde 34,5 sigorta, yüzde 3 işsizlik sigortası primi olmak üzere toplam yüzde 37,5 oranında prim ödenecek.

Şartların sağlanmasına bağlı olarak, başta 5 puanlık prim indirimi olmak üzere, istihdam prim teşviklerinden ve asgari ücret teşvikinden yararlanılması mümkün. Primler, çalışmanın geçtiği ayı izleyen ayın sonuna kadar banka aracılığıyla ödenebilecek.

 

Toplu prim ödeyerek emekli olunamıyor

26 Ağustos 1952 doğumluyum. 1971 ve 1977 doğumlu iki kızım var. Temmuz 1990’da Bağ-Kur’a başladım, 3 yıl sonra kapattım. En kısa zamanda nasıl emekli olurum? Geri kalan borcumu peşin ödeyerek olur mu? Şenay Demircioğlu

Çocuklarınızın doğum tarihleri ilk defa sigortalı olduğunuz tarihten önce olduğundan, mevcut yasal düzenlemeye göre doğum borçlanması hakkınız yok. Toplu prim ödeyerek emekli olmak da mümkün değil. Ancak son 1260 günü 4/a (SSK) kapsamında olmak üzere 3600 prim gününü tamamladığınızda 4/a statüsünden; isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemek suretiyle 5400 prim gününü tamamladığınızda 4/b (Bağ-Kur) statüsünden emekli olabilirsiniz.

 

İhbar tazminatı için nasıl bir yol izlemeliyim?

Aynı işverene ait, sigorta sicil numaraları ve işyeri adresleri farklı iki ayrı işyerinde  çalışmaktayım. 1 no.lu işyerinde 2007 yılında, 2 no.lu işyerinde ise 2013 yılında işe başladım. İşveren 1 Mart’ta bana haber vermeden 1 no.lu işyerindeki iş akdimi feshetti. Kıdem tazminatını verecekler, ancak aynı işverene ait işyeri olduğunu söyleyerek ihbar tazminatı vermek istememekteler. Ben ise bunun yasal olmadığını, ihbar tazminatını hak ettiğimi düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Hüseyin Uçar

Verdiğiniz bilgilerden, aynı işverene ait iki ayrı işyerinde iki ayrı iş sözleşmesine tabi olarak çalıştığınız anlaşılıyor. Böyle ise, iş sözleşmelerinden birinin feshi halinde, devam eden iş sözleşmesinden ayrı olarak, feshedilen iş sözleşmesine bağlı hakların ödenmesi; buna göre de ihbar öneli verilmesi, ihbar öneli verilmemesi halinde, ihbar öneli süresine ilişkin ücretin ihbar tazminatı olarak ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. İşvereni ikna edememeniz halinde noterden ihtar çekip, ödememesi halinde dava açabilirsiniz.

http://www.sozcu.com.tr

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları