GSS Prim Borcunuzun Yeniden Hesaplanması Gerekiyor - Sezgin Özcan

2015 yılında gelir testi yaptırarak GSS primlerimi ödemeye başladım. Şu anda sadece son üç aya ait (Ocak, Şubat, Mart 2017) 639 TL prim borcum bulunmakta. E-devlet'ten kontrol ettiğimde SGK sadece 6 TL olan gecikme zammını iptal edip, borçların ödeme vadesini 30.04.2017 olarak belirlemiş. Bunun dışında yeni bir hesaplama yapmamıştır. Bu borç 53 TL üzerinden yeniden hesaplanacak mıdır yoksa aylık 213 TL üzerinden ödemeleri yapmam mı gerekiyor? Haluk A.

Yasal düzenleme gereği, 1 Nisan 2017 öncesine ilişkin genel sağlık sigortası prim borçlarına ilişkin gecikme cezası ve gecikme zamlarının silinmesi ve aylık primlerin de 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanması gerekiyor. Gecikme zammı iptal edildiğine göre, prim borcunuz da yeniden hesaplanmalı.

30 Nisan 2017 olarak belirttiğiniz ödeme vadesi 30 Nisan 2018 olabilir mi? Böyle ise söz konusu borçlar 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren 12 ay içinde peşin veya taksitle ödenebileceği için henüz yeniden hesaplama işlemleri tamamlanmamış olabilir. Ödeme için vaktiniz var, biraz daha bekleyebilirsiniz.

 

Eşi malulen emekli olan memura aile yardımı ödenmez

Eşim işçi olarak çalışırken malulen emekli oldu. Ben halen çalışan memurum. Aile yardımı alabilir miyim? Mehmet Nuri Farsakoğlu

Aile yardımı, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için ödeniyor. Eşiniz malulen emekli olarak Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık aldığından aile yardımı alamazsınız.

 

Ödediğim primleri ne zaman geri alabilirim?

1 Şubat 1991 tarihinde 4/a (SSK) sigortalısı oldum. 1916 gün ödenmiş primim var. Sonra Bağ-Kur’lu oldum. 780 gün 4/b ödenmiş primim var. Toplam primim 2696 gün. Uzun zamandır çalışmıyorum. Babam banka emeklisidir. Onun üzerinden sağlık yardımı alıyorum. Babamın vefatı halinde banka emekli sandığı yetim maaşı bağlayacaktır. Ödemiş olduğum primleri hangi tarihte ve nasıl geri alabilirim? V. Pakize Gördü

Doğum tarihinizi belirtmemişsiniz. Toptan ödeme (prim iadesi), yaş şartını (kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş) doldurduğu halde malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalılara yapılıyor.

58 yaşından küçük iseniz 58 yaşınızı doldurduktan sonra yazılı talepte bulunmanız halinde, sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları (yüzde 20) primlerini, toptan ödeme şeklinde geri alabilirsiniz. Ancak iade edilecek prim tutarına 1 Ekim 2008 tarihine kadar faiz hesaplanmaz. 1 Ekim 2008’den talep tarihine kadar geçen yıllar için güncelleme yapılarak ödenir.

 

Hak kaybınız olmaz

13 Mart 1973 doğumluyum. İlk işe girişim 16 Temmuz 1992. SSK prim gün sayım 5606. Üç yıldır çalışmıyorum, emekli olurken kaybım olur mu? Ne zaman emekli olurum? Fahriye Eryılmaz

Emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 5600 prim günü ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. Yaş dışındaki şartları sağlamışsınız. 49 yaşınızı dolduracağınız 13 Mart 2022 tarihinde emekli olursunuz. Çalışmıyor olmanız emekli olurken hak kaybına neden olmaz.

http://www.sozcu.com.tr/

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları