2011 Haziran ayında yurtdışına çalışma amacıyla çıktım, 2013 Haziran'da Türkiye'ye döndüm. Geldikten sonra GSS sisteminden haberdar oldum. Hiç geliri olmayanların devlete prim ödediği bir sistemin dünyada bulunmadığından ve af vs. gibi yeni düzenlemelerin olası olduğundan herhangi bir teste girmedim.

Ben, annem ve ablamla yaşıyorum. Kendi gelirim yok. Annem emekli devlet memuru olduğundan emekli maaşı var. Ablam çalışmıyor, onun da yetim aylığı var ve babamın sigortasından faydalanıyor. 2.500 lira civarında bir kira gelirimiz var. Şimdi ben gelir testine girsem tüm bu emekli maaşı vs. hesaplamaya katılacak mı yoksa yalnızca kira geliri mi katılacak?

E-devlet şifresi almadım, yalnız 2003-2006 arası devlet memurluğu yaptım. Herhangi bir davet gelmedi, gelir testi için borç da çıkarılmadı ya da tebliğ olmadı. Gelir testine girersem geçmişe dönük 2013 Hazirandan itibaren faizli borç mu çıkar ya da şu anki gelir düzeyinden bir hesaplama ve yapılandırma mı olur? Ayrıca Anadolu yakasında boş bir evimiz var. Adresimi buraya taşıyıp, teste girersem hiç prim ödememe gibi bir şansım olur mu? Engin H.

Öncelikle e-devlet şifresi alıp, adınıza genel sağlık sigortası (GSS) prim borcu tahakkuk ettirilip ettirilmediğini öğrenebilirsiniz. 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun, GSS borçlularına 2016 Haziran ve önceki aylara ilişkin prim borçlarını 12 eşit taksitte faizsiz olarak ödeme ve gelir testi yaptırmamış olanlara prim borçlarının gelir testi sonucuna göre hesaplanması imkânı veriyor. Gelir testine hiç başvurmadığınızdan, 2 Ocak 2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar yerleşim yerinizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi başvurusunda bulunabilirsiniz.

GSS uygulamasına ilişkin gelir tespitinde, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı aynı hane içindeki aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit ediliyor. Ayrı eve çıkıp ikâmetgah adresinizi taşısanız da gelir testinde sadece gelirler değil, harcamalar da dikkate alındığından GSS primi ödemeniz söz konusu olabilir. Gelir testi sonucunda tespit edilen gelir seviyeniz, tescil edildiğiniz gelir seviyesinden daha düşük çıkarsa, GSS primleriniz belirlenen gelir seviyesine göre güncellenerek tahakkuk ettirilir.FHZ sürem sigorta başlangıcımı 23 Mayıs 1991 tarihine götürür mü?

30 Ocak 1966 doğumluyum. İlk işe girişim 4/a’lı olarak 1 Ağustos 1991’dir. 1 Ağustos 1992’de askere gittim. Üç ay sonra yedek subay oldum. Kasım 1992’den 31 Temmuz 1993’e kadar yedek subaylık görevim oldu. Şu anda toplam 5300 gün primim var. Halen bir şirkette çalışmaktayım. 9 aylık yedek subaylık dönemine ait fiili hizmet zammı süresi ilk sigortalı giriş tarihini 23 Mayıs 1991 tarihine götürür mü? Ayrıca 5525 günle, 52 yaşında yani bir sene erken emekli olabilir miyim? A. Toraman

Kesin bir şey söyleyebilmek için Emekli Sandığına tabi hizmet cetvelinize ve hak kazandığınız fiili hizmet süresi zammı (FHZ) süresine bakmak gerekiyor. Normal şartlarda 68 gün FHZ süresine hak kazanmış olmanız, buna göre sigorta başlangıcınızın 23 Mayıs 1991 tarihine geri gelmesi ve emeklilik yaşınızın 52, prim günü şartınızın 5525 olması gerekiyor.Teyzeniz Bağ-Kur’dan daha erken emekli olur

Teyzem 6 Haziran 1943 doğumludur. SSK’dan işe giriş tarihi 18 Kasım 2005’tir. Son üç yılında Bağ-Kur’lu iken bir ay önce SSK’ya geçmiş. Sizden ricam, emekli olabilmesi için SSK mı, Bağ-Kur mu ve ne zaman emekli olabileceği bilgisidir. Sevda Ş.

Teyzenizin 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilmesi için 4500 prim gününün ve 25 yıl sigortalılık süresinin olması gerekiyor. Bu da ancak 25 yıllık sigortalılık süresinin dolacağı 18 Kasım 2030 tarihinde emekli olabileceği anlamına geliyor.

Oysa 15 tam yıl (5400) prim günüyle 4/b (Bağ-Kur) statüsünden daha erken emekli olması mümkün. Bunun için 5400 günün en az son 1260 günü 4/b kapsamında prim ödemiş olması gerekiyor. Teyzeniz son 2520 günlük prim ödemesinin en az 1260 günü 4/b kapsamında olmak koşuluyla 5400 prim gününü tamamladığında 4/b statüsünden emekli olabilir.

Kaynak:
http://www.yaklasim.com/TodayWriters.aspx?wid=1032

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları