İki Aylık İçin Tek Promosyon Olur Mu? - Sezgin Özcan

Ben ve pek çok arkadaşım aynı bankadan hem kendi emekli aylığımızı hem de eşimizde dul aylığı almaktadır. Hile yapıp maaşlardan birini başka bankaya taşımadığımız için sadece tek promosyon aldık. Hakkımız olan ikinci promosyon ödemesi için ilgili makamların uyarılması veya bize yol gösterilmesi konusunda ilgi ve yardımlarınızı rica ederiz. Özden Öztekin

Emeklilere promosyon ödemesinin dayanağı yasal bir düzenleme değil. Ödemler, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Bankalar arasında yapılan protokol kapsamında yapılıyor. Bu protokolün içeriği de maalesef kamuoyu tarafından bilinmiyor.

Uygulamada ise sizin durumunuzda da olduğu gibi bankalar maalesef emekli aylığı ile dul/yetim ayıklarını birlikte değerlendirip toplam tutarlarının karşılığı olan promosyonu ödüyorlar. Böylece iyi niyetli kişiler ya mağdur ediliyor ya da promosyon anlaşması öncesi aylıklardan birini başka bankaya taşımak zorunda bırakılıyor.   

Oysa emekli aylığı ile dul veya yetim aylıkları ayrı aylıklar olduğundan, ayrı ayrı değerlendirilerek, tutarlarına göre her bir aylık için ayrı promosyon ödenmesi gerekir. Zira söz konusu aylıkların ayrı bankalardan alınması halinde, her bir aylık için promosyon ödemesi yapılıyor. Burada ancak ödenecek promosyon tutarının, bağlanan dul/yetim aylığının aylık bağlama oranına göre belirlenmesi söz konusu olabilir.

Hakkaniyet için, ikinci aylıklarını başka bankaya taşımak zorunda bırakılmamaları için ikinci aylıklara da promosyon ödenerek mağduriyetin giderilmesi gerekiyor.  

 

4/a statüsünden 8 yıl erken emekli olursunuz

4 Aralık 1976 doğumlu bayanım. İlk işe giriş tarihim 1 Eylül 1993. 210 gün 18 yaş altı, 120 gün 18 yaş üstü 4/a prim günüm bulunmaktadır. 1993-2000 yılları arasında doğum yapmadım. 4 Aralık 2000 tarihinden itibaren Emekli Sandığına tabi memur olarak çalışıyorum. En kısa sürede hangi statüden hangi şartlarla emekli olabilirim? Ayşe E.

4/c (Emekli Sandığı) statüsünden emeklilik için 20 yıl fiili hizmet süresi ve 58 yaş şartlarına tabi olup, 20 yıl fiili hizmet süresiyle 58 yaşınızı dolduracağınız 4 Aralık 2034’de emekli olursunuz.

4/a (SSK) statüsünden emeklilik için ise 20 yıl sigortalılık süresi, 5675 prim günü, 50 yaş ve Emekli Sandığından sonra 3,5 yıl (1260 gün) 4/a kapsamında prim ödemiş olma şartlarına tabisiniz. Sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamışsınız. Memuriyetten ayrılıp, 1260 gün 4/a kapsamında prim öderseniz, 50 yaşınızı dolduracağınız 4 Aralık 2026’da emekli olabilirsiniz.   

 

Bu kadar düşük emekli maaşı olur mu?

Babam 4/b tarım Bağ-Kur’undan 5400 prim gün sayısı ve 15 yıl sigortalılık süresini doldurarak Ekim 2016’da emekli oldu. Şu an 680 TL emekli maaşı alıyor. Bu kadar düşük emekli maaşı olur mu? Emekli maaşının hesaplanmasında bir yanlışlık yapılmış mıdır, eğer yapıldıysa ne yapmalıyız? Sevgi Ay

Emekli aylığı hesabında, sigortalılık süresince üzerinden prim ödenen kazanç tutarları ile toplam prim gün sayısına göre hesaplanan aylık bağlama oranları esas alınıyor. Ayrıca 2000 öncesi, 2000- Ekim 2008 arası ve Ekim 2008 sonrası ödenen primler emekli aylığını farklı ağırlıkta etkiliyor. Babanızın primleri muhtemelen asgari ücret üzerinden ödenmiştir. Dolayısıyla emekli aylığı da alt sınır aylığı üzerinden bağlanmış olabilir. İsterseniz, SGK’ya yazılı olarak başvurup, emekli aylığının hesabında yanlışlık olup olmadığını sorabilirsiniz.

 

8 aylık fazla hizmet yılınız için ikramiye ödenmez

30 yıl 8 ay devlet hizmetinde bulundum. Emekli Sandığına tabiyim. 30 yılın üzerinde çalışanlara ödenen ikramiyeden ne kadar yararlanabilirim? Latif Çiçek

Emekli ikramiyesi her tam fiili hizmet yılı için ödeniyor. 30 yılın üzerindeki hizmet süreniz 8 ay olup, bir tam yılın altında olduğundan, ikramiye farkı ödemesinden yararlanamazsınız.

http://www.sozcu.com.tr

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları