4 Haziran 1971 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 16 Şubat 1996. 4196 prim ödeme günüm var. 20 Ağustos 1996 doğumlu ikiz oğlum var. Çoğul gebelik nedeni ile işten ayrılmak durumunda kaldım. Çoğul gebelik de tek gebelik gibi 2 yıl doğum borçlanmasına mı sayılıyor yoksa iki katı oluyor mu ve 52 olan emeklilik yaşımdan da 2 yıl geriye çekiliyor mu? Yani emeklilik yaşım tek gebelik sayılırsa 50’ye çoğul gebelikte ikiye katlanır ise doğum borçlanmasına bağlı 48’e düşecek mi? Fatma Yalçındağ

Doğum borçlanmasından amaçlanan, kişiye doğum nedeniyle çalışmadığı süre için borçlanma hakkı verilmesidir. Bu nedenle de önemli olan doğum sonrası çalışmadığı süre olup, doğumun tek veya çoğul olmasının önemi bulunmuyor. İkiz ya da üçüz doğum halinde de sadece iki yıl borçlanma yapılabiliyor.

Doğum borçlanması, ilk defa sigortalı olunan tarihten sonra doğan çocuklar için yapılabildiğinden, sigortalılık başlangıcını geri çekmez. Dolayısıyla emeklilik yaşını etkilemez, sadece prim gün sayısı kazandırır. Ancak emeklilik yaşını doldurmuş olup ta iki yıl (720 gün) veya daha fazla prim günü eksiği olanlar, doğum borçlanması yaptıklarında prim gününü iki yıl önce tamamlayacaklarından, iki yıl erken emekli olmaları söz konusu olur.

Eşim ne zaman emekli olabilir?

Eşim 1973 doğumlu. 1 Ağustos 1991 SSK girişi ile bir süre çalıştıktan sonra işten ayrıldı. Daha sonra yapılan, 2 çocuk için 4 yıl prim ödemesi ile birlikte 4/a statüsünde 2670 gün prim ödemesi var. 3 Ekim 2016 tarihi itibarıyla Ek-5 tarım sigortası üzerinden prim ödemeye devam ediyoruz. Bu şartlarda ne zaman emekli olabilir ve normal SSK (4/a) statüsüne göre emekli aylığı farkı nasıl olur? S. Aktaş

Eşiniz 5525 prim gününü tamamladığında veya 3600 prim günüyle 58 yaşını doldurduğunda 4/a (SSK) statüsünden emekli olmaya hak kazanır. Alt sınır aylık uygulaması nedeniyle, Ek-5. madde kapsamında prim ödemesi emekli aylığında fazla bir fark oluşturmaz.

Kaynak: http://www.yaklasim.com/TodayWriters.aspx?wid=1032

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları