30 yıldan fazla çalışan devlet memurlarına "ek ikramiye" ödenmesine ilişkin tasarı Meclis komisyonundan geçmişti. Bu tasarının kanunlaşması ve ödemelerin ne zaman başlamasının planlandığı hakkında bilgi almak isterim. Ayşe Renan Rit

Sizin de belirttiğiniz gibi 30 yıldan fazla sürelere ilişkin emekli ikramiyelerinin ödenmesine ilişkin tasarı TBMM ilgili komisyonunda kabul edilip, Meclis tatile girmeden önce Genel Kurul’a gelmişti. Ancak başarısız darbe girişimi sonrası OHAL kararının alınması, af yasasının öne çekilmesi ve yatırımların teşviki ile ilgili düzenlemeler nedeniyle genel kurulda görüşülme sırası gelmemiş ve görüşülmesi yeni yasama dönemine kalmıştı.

Yeni yasama dönemi 1 Ekim 2016 tarihinde başladı. Ancak Genel Kurul mesaisinin büyük çoğunluğunu 2017 bütçe görüşmeleri alacak. Bu nedenle de ikramiye farklarının ödenmesine ilişkin tasarının yasalaşması önümüzdeki yıla kalabilir.

Başvurunuza red cevabı verildiyse, cevabın tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde; 60 gün içinde cevap verilmediyse, 60. günden itibaren 60 gün içinde idare mahkemesinde dava açmanızda yarar var. Zira burası Türkiye, ne olacağı belli olmaz.


İstifa ettiğinizden çalışma süreniz ikramiye hesabına dahil edilmez

42 yıl kamu sektöründe çalıştıktan sonra emekli olmuştum. SGK'ya karşı açtığım davayı kazandığımdan 30 yılı aşan süreler için de bana emekli ikramiyesi ödendi. Ancak 12 yerine 11 yıl üzerinden ödeme yapıldı. Bu konuda yaptığım iki başvuruya cevap verilmedi. Şifahen öğrendiğime göre 1965-1966 yılında PTT'de 1 yıl sigortalı çalıştıktan sonra öğrenimime devam edebilmek için istifa etmiştim. Bu süreyi hizmete saymışlar, ancak emekli ikramiyesi hesabında dikkate almamışlar. Yapılan işlem doğru mu? Abdullah Cenkciler

PTT’deki çalışmanızı istifa ederek sonlandırmışsınız. Söz konusu çalışmanız, kıdem tazminatına hak kazanılmasını sağlayan nedenlerden birine bağlı olarak sona ermediğinden, emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınmamasında yasaya aykırı bir durum yok.

Kaynak: http://www.yaklasim.com/TodayWriters.aspx?wid=1032

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları