İşte oyun oynayan cezayı yer - Arif Temir

Soru: Çalışanın işyerinde internet oyunu oynaması cezai işlem getirir mi? Bilal Yılmaz 

Cevap: Sayın Yılmaz, çalışan çalışma saatleri içerisinde internet oyunu oynarsa işveren iş sözleşmesinde olan çeşitli cezaları verebilir. Çalışan ara dinlenmesi sırasında internet oyunu oynarsa sorun oluşturmaz. Çalışanların iş saatlerinde internette oyun oynamamaları gerekiyor.Ayrıca işyerine ait bilgisayarlarla da izin verilmediği sürece oyun oynanmaması gerekiyor. 

Yetim maaşı 

Soru: Babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum. 18 yaşını bu yıl doldurdum. Haziran da liseden mezun oldum. Üniversitede iki yıllık ön lisans bölümünü kazandım. Ara dönemdeki maaşlarım ödenir mi? Hasan Uzun 

Cevap:Orta öğretimi bitirmiş 20 yaşını doldurmamış olanlar ilk ders yılında yüksek öğrenime başlamışlarsa maaşları kesintisiz ödenir. 

Gececi mesaisi 

Soru:Gece çalışanlar ayrıca fazla mesai alabilir mi? Sami Kır 

Cevap: Gece çalışanlara fazla çalışma ücreti ödeneceğine ilişkin bir mevzuat hükmü bulunmuyor. Ayrıca gece döneminde fazla çalışma yapmakta yasak. Ancak Yargıtayın gece döneminde 7.5 saatin üzerindeki çalışmalar için fazla çalışma ücreti ödenmesi gerektiğine ilişkin bazı kararları var. 

Yol ve yemek parası 

Soru: İşveren, işçisinin yol ve yemek masraflarını ödemek zorunda mı? Cemil Ölmez 

Cevap: İş sözleşmesi/toplu iş sözleşmesinde yemek ve yol ücretinin ödeneceğine ilişkin  bir düzenleme yoksa, işveren çalışanın yemek ve yol ücretini ödemeyebilir. 

Tüp bebek masrafı 

Soru: Tüp bebek masraflarını kim ödüyor? Halise 

Cevap: Sayın Halise Hanım, en fazla üç deneme ile sınırlı olmak üzere kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları sağlık kurulları tarafından tıbben zorunlu görülmesi halinde tüp bebek  tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumunca belirli şartlarla karşılanıyor. 

Arif Temir - Güneş

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları