Kaynanaya çeyiz parası var - Arif Temir

Bugün okuyucularımızdan gelen soruları yanıtlayalım. 

Soru: Kayınpederim 4 yıl önce öldü. Kaynanam babasından dolayı SSK’dan yetim aylığı alıyor. Kaynanam evlenirse çeyiz parası alabileceği söyleniyor. Kaynanam evlenirse kaynanamın çeyiz parası alma hakkı var mı? Nilay Gün 

Cevap: Halk arasında  çeyiz yardımı olarak adlandırılan evlenme yardımı, sosyal güvenlik kurumlarından ana veya babasından dolayı yetim aylığı almaktayken evlenen kız çocuklarına veriliyor. 

Sayın Gün, ölen babasından dolayı SSK dan yetim alığı almakta olan kaynananız evlendiğinde, talebi üzerine 24 aylık tutarında evlenme yardımı/çeyiz parası alacak ve yetim aylığı evlendiğinden dolayı kesilecek. 

Ücretin  bordroda eksik gösterilmesi 

Soru: Metal  sektöründe çalışıyorum. Normalde7.5 saat çalışmamız gerekirken 10 saat çalışıyoruz. Aylık 50, 60 saat 10 saat çalışma harici mesai yapıyoruz. Bordroda asgari ücretli gösteriliyorum.  Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur  musunuz? Muhsin 

Cevap: Fazla çalışma ücretlerinin de ücret bordrolarında gösterilerek tahakkukunun yapılması gerekiyor. Bu yapılmadığı takdirde prim ve vergi kaybına neden olunuyor. Ayrıca bu durum çalışanın emekli maaşının düşük olmasına neden olunuyor. 

Sayın Muhsin Bey, bu durumu Sosyal Güvenlik Kurumu il/merkez müdürlüklerine bir dilekçe ile bildirin. 

İkiz doğumun borçlanılması 

Soru: İkiz doğumu 4 yıl olarak borçlanabilir miyim? Elif Öz 

Sayın Öz, her doğum için üç doğuma kadar iki yıl olmak üzere toplam 6 yıl borçlanılabiliyor.  İkiz doğumu 2 yıl borçlanabilirsiniz. İkiz doğum 4 yıl olarak borçlanılamaz. 

Yurtdışında yaşayanların gelir testi 

Soru: Hollanda da yaşıyorum. Herhangi bir işte çalışmıyorum. Adresim Türkiye’de Ankara olarak gözüküyor. Genel sağlık sigortası için gelir testi yaptırmalı mıyım? Semiha Demir 

Cevap: Sayın Demir, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden ikametgah adresinizi yurtdışında ikamet ettiğiniz adresle güncellediğiniz takdirde genel sağlık sigortası kapsamında sayılmazsınız. Dolayısı ile  gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. 

Madenlerde ara dinlenmesi 

Soru: Maden işçisi ara dinlenmesini maden ocağı dışında kullanabilir mi? Hasan 

Cevap: Ara dinlenmesi  döneminde işçi serbesttir. Bu nedenle maden işçisi ara dinlenmesi süresini maden içerisinde veya dışarısında kullanabilir. İşçinin ara dinlenme süresine nerede geçireceğine müdahale edilemez.  

Sayın Hasan Bey, ara dinlenmesi saatlerinin nerede kullanılacağı konusunu işçi kendisi belirler. 

Kapıcının yıllık izin parası 

Soru: 2004 yılından itibaren sigortalı olarak çalışmaktayım.  Bu zaman zarfı içinde   yıllık izin kullanmadım. İşten çıkarmak istiyorlar  sadece kıdem tazminatını vereceğiz     diyorlar. Ne yapmalıyım? İsmail Mavi 

Cevap: Kapıcılar işe girdiği tarihten itibaren kullanmadıkları izinlerin parasını ayrıldıkları tarihteki ücretleri üzerinden alırlar. 

Sayın Mavi, apartman yönetiminden 12 yıllık izin ücretinizi talep edin ödenmemesi durumunda  apartman yönetimi ile ilgili  ALO 170 veya  çalışma ve iş kurumu il müdürlüklerine başvurabilirsiniz. 

Arif Temir - Güneş

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları