Kıdem Tazminatı İçin Endişe Etmenize Gerek Yok - Sezgin Özcan

2005 yılında emekli oldum. 2010’da Atatürk Havalimanı kargo terminalinde özel bir şirkette işe başladım. Halen bu şirkette devam ediyorum. Önümüzdeki yıl yeni havalimanına geçerken yol durumundan ayrılmayı isteyecektim. Ancak duyduğum haberlere göre 2 ay sonra tazminat konusunda değişiklikler olacakmış. Bu konuda acilen bir şeyler yapmam gerekiyor sanırım, ama belirsizliklerden ne yapacağıma karar veremedim. Seneye tazminatımı alamayabilir miyim? Şirket vermek istemez ise ne yapabilirim? 2 ay sonraki değişikliğe yakalanmamak için ne yapmalıyım? Filiz Sümer

Tazminat konusunda değişiklik, kıdem tazminatı fonu kurulmasıyla yapılacak. Kıdem Tazminatı Fonu kurulmasına ilişkin olarak ortada henüz yasa tasarısı bile yok. Önce yasa tasarısı hazırlanacak, tasarı TBMM komisyonlarında görüşülecek ve sonra TBMM Genel Kuruluna gelecek. Genel Kurulda kabul edilip, onay için Cumhurbaşkanlığına gönderilecek. Cumhurbaşkanı onaylayıp Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Yani kıdem tazminatı fonu yürürlüğe girmeden önce karar vermek için zamanınız olacak.

Ayrıca tasarı taslağında da kazanılmış hakların korunması öngörülüyor. Yani kıdem tazminatı fonunun yürürlüğe gireceği tarihe kadar biriken kıdem tazminatlarından işveren sorumlu olacak. Fonun yürürlüğe gireceği tarih itibariyle birikmiş kıdem tazminatları, mevcut kıdem tazminatına hak kazanma şartları sağlandığında işveren tarafından, fon dönemine ilişkin tazminatlar ise yeni şartlara göre fondan ödenecek. Ayrıca birikmiş kıdem tazminatları için işçi ile işverenin aralarında anlaşacakları tutarın fona devredilmesi de seçenekler arasında.

 

Kızınız hizmet süresine göre ikramiye alır

Kızım engelli memur olarak 1981 yılı Ocak ayınca göreve başladı. Emekliliğini hak etti. Emekli olmak isterse kaç yıl üzerinden emekli ikramiyesi alacak? 25 yıl üzerinden mi yoksa çalıştığı kadarki yıl üzerinden mi? Emekli maaş 25 yıl için yüzde 75 olduğuna göre 15 yıl için yüzde kaç olur? Niyazi Özden

Kızınız fiili hizmet süresinin her tam yılı için emekli ikramiyesi alır. Bir tam yıldan artan süre (aylar) için ikramiye ödenmez.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi devlet memurlarının emekli aylığı bağlama oranı, fiili ve itibari hizmet toplamı 25 yıl olanlar için yüzde 75 olup, hizmet süresi 25 yıldan az olan her tam yıl için yüzde 1 eksiği, fazla olan her tam yıl için yüzde 1 fazlası esas alınarak hesaplanır. Ay kesirleri tam ay sayılır. Yıl kesirlerinin her bir ayı için yüzde 1’in 12’de biri ilave edilir. Aylık bağlama oranı yüzde 100’ü geçemez. 15 tam yıl hizmet için aylık bağlama oranı (75 - 10 olmak üzere) yüzde 65 olur.

 

Otomatik olarak Bağ-Kur’lu olmam gerekmez mi?

2015 Aralık  ayında sigortalı olarak çalıştığım işyerinden ayrıldım. 2006 yılından itibaren de limited şirket ortağıyım. İşten ayrıldığım anda otomatik olarak Bağ-Kur’lu olmam gerekmez mi? Prim borcum görünmüyor. 1,5 seneye yakın prim borcumun olması gerekiyor. Bankadan ödemek istediğimde, borcunuz yoktur deniyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum. Songül Şahin

Limited şirket ortaklarının sigortalılığının, ticaret sicil memurluklarınca bildirim yükümlülüğü 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren başladı. Limited şirket ortağı olduğunuz dönemde ise Bağ-Kur bildiriminin sigortalının kendisi tarafından yapılması, sigortalının bildirimde bulunmaması halinde tescil Bağ-Kur’un tespiti üzerine yapılıyordu. Ayrıca söz konusu dönemde, aynı anda hem SSK hem Bağ-Kur kapsamında olanların, önce başlayan sigortalılığı geçerli oluyordu.

Limited şirket ortağı olduğunuz 2006 yılında SSK sigortalısı olduğunuzdan, Bağ-Kur bildirimi yapmamışsınız, Bağ-Kur’da durumunuzu tespit edememiş. 2015 Aralık ayında 4/a kapsamındaki sigortalılığınızın sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren Bağ-Kur sigortalısı sayılıyorsunuz. Yukarıda açıkladığım nedenlerden dolayı da SGK 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılık tespitinizi yapamamış olabilir.    

Arıca ülkemizde vatandaşların hak ve yükümlülüklerini kendilerinin de takip etmeleri gerekiyor. Zira ilgili kurum takip etmezse sorun olmuyor ama vatandaş takip etmezse sorun yaşayabiliyor. SGK’ya başvurup, Bağ-Kur sigortalılığınızı başlatabilirsiniz.

http://www.sozcu.com.tr

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları